Tesla překonala Ford a je druhou nejcennější automobilkou v USA

Akcie společnosti Tesla při pondělním obchodování vzrostly o 6 procent a dosáhly tak historického maxima. Stalo se tak poté, co americký výrobce elektromobilů zveřejnil údaje o silných prodejích svých vozů Model S a Model X za první čtvrtletí tohoto roku. Hodnota Tesly tak překonala hodnotu jiné americké automobilky, Ford.

Na rozdíl od Tesly v pondělí akcie Fordu klesly o 3 % po slabé zprávě o březnových prodejích. Tržní hodnota Fordu tak klesla na 45 miliard dolarů. Tesla se naproti tomu v pondělí vyšplhala na 48 miliard dolarů. Stále více se tak dotahuje na nejhodnotnější americkou automobilku General Motors, jejíž akcie klesly o 4 % poté, co zvýšení březnových prodejů o dvě procenta nesplnilo očekávání analytiků. Její aktuální tržní hodnota je 50,8 miliardy dolarů.

Tesla v pondělí uvedla, že v prvním čtvrtletí roku vyrobila rekordních 25 418 vozů. Zákazníkům dodala asi 13 450 sedanů Model S a zhruba 11 550 sportovně-užitkových vozů (SUV) Model X. Ford prodal více než 617 000 aut jen ve Spojených státech. General Motors prodala téměř 690 000 osobních a nákladních automobilů v prvních třech měsících. Tesla je narozdíl od obou velkých automobilek pravděpodobně stále ve ztrátě. V loňském třetím čtvrtletí sice vykázala poprvé za tři roky zisk, ve čtvrtém kvartálu se ale vrátila do ztráty, která činila 121 milionů dolarů (tři miliardy Kč). Analytici předpokládají, že firma vykáže ztrátu i za letošní první čtvrtletí.

Podle serveru CNN jsou ale investoři i přes tyto fakta nadšeni na nadcházející vůz Tesly s názvem Model 3, které bude naproti ostatním luxusním vozům automobilky cenově dostupné pro mainstream. Výrobce elektromobilů už eviduje přes 370 tisíc objednávek na toto auto, které se má prodávat za 35 tisíc dolarů (zhruba 830 000 Kč).

Tesla není jediná, kdo chce prodávat elektromobil za rozumnou cenu. Zmíněný General Motors představil loni svůj plně elektrický crossover s názvem Bolt, který se v USA bude prodávat za 37 500 dolarů (bez daňových úlev). Konkurenci pro Teslu představuje například i Nissan Leaf.

Mohla by se tedy Tesla stát nejcennější automobilovou společností na světě? Kromě Fordu už hodnotou překonala Nissan a Chrysler Fiat. Pokud se jí podaří překonat i General Motor, dalším milníkem může být koncern Volkswagen, jehož tržní hodnota aktuálně dosahuje kolem 70 miliard dolarů. V porovnání s automobilovou jedničkou Toyota je to ale skoro nic, ta totiž vydá na 160 miliard dolarů.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

 

Tesla překonala Ford a je druhou nejcennější automobilkou v USA Foto: Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.