Tesla je nejhodnotnější automobilkou v USA, předčila General Motors

Výrobce elektromobilů Tesla Inc. v tržní kapitalizaci předčila americkou automobilku General Motors a stala se tak vůbec nejhodnotnějším výrobcem automobilů ve Spojených státech. Akcie společnosti dosáhly nového rekordu a tržní kapitalizace Tesly se dostala na 50,887 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun). Tržní kapitalizace GM, která vyrábí mnohem více aut, dosáhla 50,886 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Akcie Tesly posílily v pondělí o 3,26 procenta a uzavřely na rekordní ceně 312,39 dolaru. Společnosti pomohlo příznivé doporučení analytiků. Za poslední měsíc akcie firmy vzrostly o 35 procent, protože investoři sázejí na to, že generální ředitel Elon Musk způsobí revoluci v automobilovém a energetickém průmyslu.

Tržní kapitalizace Tesly nyní odpovídá zhruba 102 000 dolarů na každé auto, které plánuje vyrobit v roce 2018, nebo 667 000 USD na každé prodané auto v loňském roce. Tržní kapitalizace GM pro srovnání odpovídá zhruba 5000 dolarů na jedno auto prodané v loňském roce.

Fanoušci Tesly věří, že její hodnota je rozumná na základě dlouhodobých očekávání jejího růstu. Upozorňují rovněž na příležitosti, které vznikly Tesle po loňské akvizici ztrátového výrobce solárních panelů SolarCity a z nového závodu na baterie, jehož cílem je snížit výrobní náklady.

Související: Muskova výzva: „Vyřeším australskou energetickou krizi během 100 dní“

„Dokonce i se všemi riziky si myslíme, že růstoví investoři si nemohou dovolit ignorovat tyto akcie,“ napsal analytik Piper Jaffray Alexander Pottera v zprávě, ve které rovněž zlepšil hodnocení akcií firmy na „lepší výkon než trh“ z „neutrální“.

Skeptici se domnívají, že růstové cíle Tesly nejsou reálné a že je rizikové, když překonala GM, Ford a další výrobce s velkými finančními zdroji, kteří zvyšují nabídku vlastních elektrických vozů.

Související: Elon Musk odhalil význam loga firmy Tesla

Tesla v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25 tisíc vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí. Firma letos hodlá zahájit výrobu nového vozu Model 3 a do roku 2018 zvýšit výrobu na 500 000 vozů ročně.

Loni Tesla prodala 76 230 vozů a zaostala tak za svým plánem prodat 80 000 vozů. GM loni prodala zhruba deset milionů vozů a Ford 6,7 milionu.

 

 

Zdroj: ČTK

Tesla je nejhodnotnější automobilkou v USA, předčila General Motors Foto: Hadrian / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.