Tesco prodá svoji největší zahraniční divizi v Jižní Koreji

Jihokorejský investiční fond BMK Partners získá za 4,2 miliardy liber (154,7 miliardy korun) jihokorejskou divizi maloobchodní společnosti Tesco. Britská firma tak učinila první velký obchod od odhalení jejích finančních problémů. Jihokorejská divize Homeplus je největší zahraniční divizí Tesca. 

Zisk z prodeje firma podle prohlášení použije na snížení dluhu a revitalizaci jejích britských aktivit. Tesco je třetí největší maloobchodní společností na světě a k prodeji majetku přistoupilo poté, co kvůli zpomalení na domácím trhu muselo zveřejnit několik varování před dalším poklesem zisku a její úvěrový rating klesl do nižšího pásma.

Do skupiny nových majitelů patří kromě MBK také kanadský penzijní fond a singapurská investiční společnost Temasek Holdings. Koupě je jednou z největších akvizic uskutečněných soukromým investorem v Asii, uvedla agentura Reuters.

Společnost Tesco za rok do konce února vykázala rekordní ztrátu před zdaněním 6,4 miliardy liber. O rok dříve hospodařila se ziskem před zdaněním 2,26 miliardy GBP. Loňská ztráta byla nejen nejvyšší ztrátou firmy Tesco, ale také doposud největší ztrátou, jakou kdy britská maloobchodní firma vykázala. Jedná se také o jednu z největších firemních ztrát ve Velké Británii.

Homeplus přilákal zájem investičních společností díky jeho nemovitému majetku. Růstové vyhlídky řetězce jsou ale s výjimkou internetového prodeje malé, protože jihokorejský trh je nasycený a vysoce konkurenční. Na 100 tisíc obyvatel zde připadá jeden hypermarket, ideální poměr je přitom podle analytiků jeden hypermarket na 200 tisíc obyvatel. Před devíti lety už z Koreje kvůli silné konkurenci odešly řetězce Carrefour a Wal-Mart.

Tržby jihokorejské divize loni činily 7,05 bilionu wonů (142 miliard Kč). V přepočtu na srovnatelný počet prodejen však už druhým rokem za sebou klesly. Společnost vlastní více než 400 prodejen, dalších 500 jsou franšízy. Více než 80 procent prodejen tvoří hypermarkety.

Firma Tesco se už stáhla také z Japonska, USA a Číny. Investoři mají zájem rovněž o její divizi v Thajsku a Malajsii, analytici však očekávají, že Tesco prodá pouze aktivity v Malajsii, jejichž hodnota dosahuje 1,4 miliardy dolarů (34 miliard korun).

Média letos spekulovala o budoucnosti řetězce na trzích střední Evropy. Slovenský list Sme v únoru napsal, že Tesco v rámci svého ozdravného plánu zvažuje odchod z některé z těchto zemí, firma to ale nepotvrdila. Podle posledních zpráv slovenského portálu Aktuality.sk jedná o koupi prodejen Teska v Česku a na Slovensku investiční fond Hartenberg, jehož spoluzakladatelem je Andrej Babiš. Fond ani české zastoupení firmy Tesco informaci nekomentovaly, Babiš ještě na jaře zájem o získání části Tesca popřel.

Tesco v České republice provozuje přes 200 obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Má téměř 14 tisíc zaměstnanců. Ve finančním roce 2013/2014 česká divize firmy prohloubila ztrátu na čtyři miliardy korun a její tržby klesly o 3,5 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Tesco prodá svoji největší zahraniční divizi v Jižní Koreji Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.