Teroristický útok vyžaduje podle Rajoye celosvětovou reakci

Španělský premiér Mariano Rajoy v noci na pátek oznámil, že čtvrteční útok s dodávkou v Barceloně, jež připravil o život nejméně 13 lidí a více než stovku jich zranil, byl islamistickým teroristickým útokem, který vyžaduje celosvětovou reakci.

„Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální,“ řekl Rajoy podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Barceloně. Šéf španělské vlády řekl, že vyzve ostatní španělské politické strany, aby znovu potvrdily „protiteroristický pakt“.

Oběti a zranění pocházejí podle úřadů z nejméně 18 zemí: Francie, Německa, domácího Španělska, Nizozemska, Argentiny, Venezuely, Belgie, Austrálie, Maďarska, Peru, Irska, Řecka, Kuby, Makedonie, Číny, Itálie, Rumunska a Alžírska.

Policie zatkla dva muže podezřelé z podílu na útoku: Španěla z africké enklávy Melilla a Maročana. Ani jeden z nich ale neřídil použité vozidlo. Pachatel masakru je tak stále na útěku.

Policie zasahovala v noci na pátek v městě Cambrils ležícím jižně od Barcelony. Není zatím jasné, zda akce souvisí s vyšetřováním čtvrtečního útoku.

Vyšetřovatelé dali čtvrteční útok do souvislosti se středečním výbuchem v domě v městě Alcanar, které leží sto kilometrů jižně od Barcelony. Při explozi zahynula jedna osoba a sedm dalších utrpělo zranění. Explozi zřejmě zapříčinila neopatrná manipulace s plynovou bombou, která posloužit podle všeho jako součást nálože.

Naopak policie podle všeho nevidí souvislost s útokem v Barceloně a incidentem, při kterém najel jiný řidič do dvou policistů. Příslušníci bezpečnostních sil muže za volantem zastřelili.

 

 

Zdroj: ČTK

Teroristický útok vyžaduje podle Rajoye celosvětovou reakci Foto: Wikimedia Commons: Mariano Rajoy

reklama

Další články

  1. Sedm zajímavých faktů o americké armádě

    Společnost ·

    Na americkou armádu bychom měli kvůli nedávným událostem přenést svoji pozornost. Důvodem jsou konkrétně výbušná slova amerického prezidenta Donalda Trumpa namířená pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.