„Účtenkovka“ nebude dostatečně efektivní, spotřebitel si totiž není povinen brát účtenku

Pokud si v Itálii nevezmete po nákupu účtenku a zastaví vás policie, tak můžete dostat pokutu. To nebude platit ale pro účtenkovou loterii v tuzemsku. Podle Františka Bostla ze serveru ChytryHonza.cz si budou účtenku brát spíše lidé, kteří si koupí čtyři rohlíky a mrkev. Movitější lidé lístek za nákup naopak požadovat nebudou. Pro obchodníky bude toto opatření znamenat spíše zátěž. 

Od poloviny letošního roku by měla na území Česka začít platit takzvaná účtenková loterie. Každá účtenka za nákup zboží nebo službu tak bude slosovatelná. Cílem „Účtenkovky“, jak se bude loterie jmenovat, bude motivovat lidi k tomu, aby trvali na vydání účtenek. Tím důsledkem by se pak měly efektivněji vybírat daně pomocí nově spuštěné elektronické evidence tržeb (EET).

„Účtenkovou loterii můžeme znát z jiných převážně evropských zemí. V zásadě se dá říct, že neexistuje žádná případová studie, která by potvrdila nějaký zásadní vliv účtenkové loterie, pokud nepřevedete odpovědnost na spotřebitele nebo na kupujícího,“ řekl Bostl na rádiu Zet.

Za názorný příklad lze uvést Itálii, kde si musíte ze zákona vzít účtenku po každém nákupu. Pokud tak neučiníte, tak vám hrozí pokuta od policie. U nás toto opatření platit nebude. Bostl se z toho důvodu domnívá, že „Účtenkovka“ nebude mít v Česku výrazný dopad na větší výběr daní. „Podle mě je to pouze nějaký podpůrný mechanismus, aby opravdu projekt EET fungoval jako celek. Je to bráno trochu ze špatného konce. Účtenková loterie v praxi totiž nic znamenat nebude. Nedá se očekávat ani ten vyšší výběr. Na druhou stranu je to aspoň další signál k tomu, aby to fungovalo,“ uvedl Bostl. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Františkem Bostlem ze serveru ChytryHonza.cz. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

„Účtenkovka“ nebude dostatečně efektivní, spotřebitel si totiž není povinen brát účtenku Foto: ČTK/Chaloupka Miroslav

reklama

Další články

  1. Deset nejnavštěvovanějších měst roku 2016

    Společnost ·

    New York, Londýn a Paříž vábí každý rok davy návštěvníků. Bangkok je ale v uplynulém roce předehnal. Podle globálního indexu vypracovaného společností MasterCard, navš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.