Tempo snižování schodku českého státního rozpočtu je rozumné, říká A. Tůma z Partners

Podle analytika společnosti Partners Aleše Tůmy je tempo snižování schodku českého státního rozpočtu navržené ministrem financí Andrejem Babišem rozumné. Vyrovnaného rozpočtu by se tak Česká republika dočkala v roce 2023. Aleš Tůma to řekl to hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi v pravidelném pořadu rádia Zet Tržní okénko.

Ministr financí Andrej Babiš podle médií navrhne vládě, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce činil 70 miliard korun, v roce 2017 to má být ještě o 10 miliard korun méně. Opozice ale tvrdí, že je to nerealizovatelné, protože resort činí kroky, které povedou ke zvyšování výdajů. „Z krátkodobých čísel o plnění rozpočtu bych zas tolik nevyvozoval. On je to takový statistický šum. Uvidíme, co bude za rok, za dva – to je asi rozumnější časový rámec to nějak hodnotit,“ řekl Tůma.

Pokud by ale vývoj, který nyní předpokládá ministerstvo financí, odpovídal skutečnosti, byl by podle Tůmy důvod k radosti. Zároveň však řekl, že „deficit je taková modla. Klíčová otázka je, za co stát utrácí, jaká je struktura jeho výdajů. Deficit 70 miliard při rozpočtu 1200 miliard může být lepší, než deficit nula při větších výdajích, protože ve větších výdajích se může schovat větší plýtvání.“   

V pořadu byla řeč i o podezření z možné manipulace s úrokovou sazbou PRIBOR, na což upozornil náměstek ministra financí Martin Pros. Aleš Tůma by však v tomto případě banky z manipulace nepodezíral. „U nás, tím že hypoték s plovoucí úrokovou sazbou je velice malý podíl, tak by si ty banky nějak zásadně k něčemu nepomohly,“ řekl. 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tempo snižování schodku českého státního rozpočtu je rozumné, říká A. Tůma z Partners Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.