Telekomunikační úřad přijal pravidla proti diskriminaci připojení k internetu

Poskytovatelé přístupu k internetu nebudou smět blokovat uživatele nebo diskriminovat určitý způsob připojení. Vyplývá to z pravidel, které schválil Český telekomunikační úřad a o kterých informoval na svých stránkách.

Podle ČTÚ musí mít koncoví uživatelé možnost přijímat a odesílat data podle svého výběru a používat služby a aplikace, které si vyberou. Dále mají možnost instalovat vlastní hardware a programové vybavení, pokud nepoškozuje síť.

„U služby přístupu k síti internet nesmí být rozlišovány jednotlivé datové toky podle obsahu, služby, aplikace, zařízení, adresy zdroje a cíle určení datového toku za účelem blokování, zpomalení nebo snížení kvality jejich odbavení,“ uvedl úřad.

Operátoři budou moci provoz uživatele omezovat jen v případě, že se na tom dohodli ve smlouvě. Jde například o snižování rychlosti po vyčerpání limitu pro objem stahovaných dat.

Další výjimku z tohoto pravidla představují přiměřené a opodstatněné případy uplatnění řízení datového provozu k prevenci či bránění závažné trestné činnosti, například s cílem zabránit přístupu k dětské pornografii a jejímu šíření.

Podle posledních údajů ČSÚ podíl tuzemských domácností s počítačem a internetem letos poprvé překročil dvě třetiny. Podíl uživatelů internetu se zvýšil o dva procentní body na 67 procent a osobní počítač vlastní 68 procent rodin.

Zdroj: ČTK

Telekomunikační úřad přijal pravidla proti diskriminaci připojení k internetu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Thajská opozice vyhlásila bojkot únorových voleb

  Společnost ·

  Thajská opoziční Demokratická strana bude bojkotovat volby vyhlášené na 2. února. Thajští občané prý ztratili důvěru v současný politický systém. Krok nejstarší pol…

 2. České dráhy posílí před Vánocemi dálkové spoje

  Společnost ·

  České dráhy před vánočními svátky posílí kvůli očekávanému zájmu cestujících některé dálkové spoje. Nejvíce posilových vozů nasadí během dneška a víkendu na tratě m…

 3. S&P snížila rating EU o jeden stupeň

  Byznys ·

  Agentura Standard&Poor's snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden stupeň na AA+. Rozhodnutí přichází poté, co S&P v posledních …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.