TEDx Prague letos už posedmé spojí řečníky z nejrůznějších oborů

Za myšlenkou spojit byznysové, technologické a designové elity stojí už od 80. let minulého století konference TED. V průběhu času se však otevřela všem ve světě a spojuje lidi z nejrůznějších oborů. I v České republice se bude lokální odnož této konference pod názvem TEDx Prague konat už posedmé. Její organizátor Samuel Titěra se v pořadu Zet Light podělil o celou podstatu TEDu i o to, kteří řečníci ho nejvíce zaujali.

Než si o ní budeme povídat, prozraďte, co to je konference TED?

Konferenci TED založil v 80. letech Richard Wurman. To TED je zkratka Technology, Entertainment, Desig - na tu dobu poměrně nebývalý koncept. Dát dohromady lidi z technologií, showbyznysu a designu a pokusit se, aby jedni druhým předali nějakou myšlenku, která může obohatit napříč těmi světy. Přidali se k nim i vědci, aktivisté, umělci a ukázalo se, že to funguje.

Ta forma vypadá jak?

Jsou to takzvané TED talks. Dvanácti až osmnácti minutová vystoupení, kdy má člověk příležitost předat jednu jednoduchou myšlenku a musí to udělat tak, aby to bavilo lidi, kteří o tom jeho oboru nic nevědí. Kdo to dokáže, může být za hvězdu. Když povíte ve stručnosti, tak jak to dokázal Allan Adams zkraje letošního roku, co to jsou gravitační vlny tak, aby to pochopil člověk z marketingu, středoškolák nebo sekretářka na mateřské dovolené, má to ohromné kouzlo.

TED se v roce 2006 otevřel světu. Už to není jen elitní konference, která jednou za rok v Kalifornii spojí špičky z byznysu a z vědy, ale je to mnohem širší hnutí. Pustilo se překládání titulků do národních jazyků. V roce 2009 TED také otevřel možnost aby si všude možně po světě dobrovolníci organizovali podobnou akcí. Pod licencí, ale nezávisle a dobrovolně.

Vy jste organizátor jedné z nich. Jak dlouho už TEDx Prague organizujete?

V Praze jsme začali v roce 2009, takže teď začínáme sedmý rok. Snažíme se zdržet ty klíčové principy TEDu, to znamená stručnost, propojování věcí, které by se jinak nespojili a nějaké překvapení.

Podělíte se s námi o nějaké zážitky z organizace TEDu?

Myslím, že nejkrásnější okamžiky jsou, když se něco povede. Když z pódia zazní myšlenka, která zarezonuje v sále, kde může sedět i 800 lidí. Nejhezčí bylo, když se nám podařilo v roce 2013 proměnit sportovní halu Folimanka na prostor, ve kterém opravdu fungovala energie. Mluvila například paní Hana Lustigová o tom, jak a proč prožila a přežila Šoa. V sále bylo vidět, že tam je několik set lidí, kteří jsou přítomni v tom okamžiku, poslouchají starou paní a berou ji vážně. Ten okamžik byl nezapomenutelný.

Můžete nám doporučit zajímavé TED talky? Zalovte jak ve vodách českého TEDu, tak ve vodách globálního.

První, co mě napadne, není ani český ani světový, ale slovenský TEDx. Bratislava má svůj TEDx také mnoho let a inspirovala založení toho pražského. Loni mluvil na tomto TEDxu Martin Pyšný, designér, který je dyslektik a navrhl písmo, které eliminuje problémy, které mají dyslektici se čtením. Předváděl nám, jak to funguje, jak funguje dyslexie, jak funguje jeho písmo a bylo to opravdu nádherné. K TEDu mě pak přivedlo vystoupení Berryho Schwartze paradox volby a jeho další vystoupení, ve kterém mluví o ztrátě moudrosti. To si myslím, že by měli vidět všichni.

 

 

 

 

Záznam celého rozhovoru se Samuelem Titěrou, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

 

Zdroj: Zet

TEDx Prague letos už posedmé spojí řečníky z nejrůznějších oborů Foto: Archiv Samuela Titěry

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.