„Technologická doba zahání lidi do houfu a žene je ke společenství,“ říká Pleskot

Aktuální statistiky ukazují, že současným trendem je návrat lidí do měst. V minulosti jsme již zažili epochu stěhování na okraje měst nebo úplně mimo jejich okolí. V současnosti je tomu ale jinak, a to i přes velké možnosti, které technologie nabízejí. V pořadu Alter Eko o tom hovořil v rozhovoru se zakladatelem 6D Academy Pavlem Kysilkou architekt Josef Pleskot. Podle jeho slov mohou technologie paradoxně zahánět lidi do houfu. Lidé tak vytvářejí ve městech společenství a zbavují se samoty. 

Technologie umožňují současné společnosti pracovat na dálku. Konkrétně pak jde o možnosti komunikace, spolupráce na společných dokumentech, sledování sportovních klání nebo poslouchání hudby. Všechny tyto aktivity může člověk vykonávat nehledě na to, kde se pohybuje.

Pleskot se zmiňuje názorně o německém Berlíně, kde lidé z řad generace mileniálů se shlukují v různých kavárnách, galeriích, hudebních klubech a na dalších místech. To skutečně vypovídá o tom, že mladí lidé mají zájem se přesouvat do měst. „Možná, že právě technologická doba nějakým způsobem zahání lidi do houfu a žene je k tomu společenství právě v tom městě,“ říká Pleskot na rádiu Zet.

Stejné trendy se začínají ale formovat i v České republice. Ve společnosti se čím dál více objevuje důležitost sociálního aspektu. Člověk nechce být sám. Město mu v konečném důsledku napomáhá se tomuto pocitu zbavit.

Technologie napříč všemi obory? V architektuře tomu tak není

Napříč téměř všemi obory začínají vévodit moderní technologie. Inovace provázejí obory, jako jsou výroba, doprava, medicína, vzdělání nebo například finančnictví. V případě architektury je tomu ale podle Pleskota paradoxně trochu jinak. „To, co znamenalo v technologiích opravdu možný skok, tak se zdá, že v architektuře zdaleka tak možný skok není, protože architektura a urbanismus jsou obory, které mají poměrně velikou setrvačnost. Plánují se na desetiletí,“ řekl Pleskot.

Normy se v tomto odvětví příliš nemění a mají stejnou platnost. „V dnešní legislativě dokonce platí normy, které vznikly za Rakouska-Uherska,“ uvedl Pleskot na rádiu Zet. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Pavel Kysilka Zakladatel 6D Academy. Někdejší viceguvernér České národní banky, později generální ředitel České spořitelny. Vášnivý cyklista.
Josef Pleskot Český architekt, s jehož realizacemi se můžeme setkat od Pražského hradu přes Mnichov, Horažďovice, Litomyšl až po ostravské Vítkovice. S jeho jménem se také pojí dlouhá řada tuzemských i mezinárodních ocenění a uznání.

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

„Technologická doba zahání lidi do houfu a žene je ke společenství,“ říká Pleskot Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia: Josef Pleskot

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.