Technické muzeum vystaví nejkrásnější české knihy

Nejkrásnější české knihy, které v uplynulých čtyřech letech zvítězily ve stejnojmenné soutěži, budou ode dneška vystavené v Národním technickém muzeu v Praze. Nakladatelé mají o soutěž zájem a každý rok se přihlašuje více knih - loni to bylo 270 titulů z produkce 125 vydavatelů.

Nejvíce ocenění v loňském 48. ročníku, jehož výsledky byly vyhlášeny letos na jaře, získala nakladatelství Baobab a Arbor vitae, která bodují tradičně. V soutěži se nehodnotí literární obsah, ale knihařská a polygrafická podoba knihy, tisk, vazba, ilustrace, papír a zvolené písmo. Kvalita českých knih podle odborníků stále roste, oborem, kde ale pořád kolísá, jsou prý české učebnice. Nakladatelé obvykle říkají, že jsou příliš svázáni osnovami a cenou, která v případě učebnic prý pro kupující hraje velkou roli a nakladatelé do takových knih nechtějí investovat.

Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouhou tradici. Inicioval ji sběratel Arno Sáňka v roce 1928. O rok později ji Spolek českých bibliofilů zorganizoval. Pravidelně se začala soutěž pořádat od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy roku. Vítězné knihy pořadatelé každoročně představují na výstavě v Památníku národního písemnictví, poté přehlídka putuje po dalších místech.

Zdroj: ČTK

Technické muzeum vystaví nejkrásnější české knihy Foto: mo.cz

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.