Týden ve vědě a výzkumu SPECIÁL: O popularizaci vědy, plagiátorství i médiích s Martinem Rychlíkem

Martin Rychlík je novinář s dvacetiletou praxí. V současné době se ve své práci zaměřuje na témata z výzkumu a vývoje. Ve speciálním rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz hovořil o popularizaci vědy nejen u nás, ale i v zahraničí. Dále také přišla řeč na to, jak obtížně se někdy může novinářům psát o skandálech na poli vědy, ale i o letošních kontroverzích v politice i vysokém školství ohledně plagiátorství. Celý rozhovor si poslechněte v playeru:

Jak vypadá situace v českých médiích, co se týče redaktorů, kteří se věnují výzkumu, vývoji a inovacím?

Je jich málo. Na to, aby si média zaplatily specialisty a měly odborníky na různá témata, není situace úplně nejšťastnější. Týká se to nejen tisku, ale i on-linu. V Lidových novinách, kde působím, jsme na to dva. Několik redaktorek píše o vědě v Hospodářských novinách a pak tu máme měsíčník Vesmír, který to dělá velmi dobře. I v novém Deníku N dělá rozhovory s vědci Lenka Vrtišková. Není toho tolik. Většinou o vědě píší elévové, opisují se tiskové zprávy.

Jak jsme na tom v porovnání s jinými zeměmi. Vím, že jste byl na stáži v Japonsku...

Ano, měl jsem příležitost být na stipendijním pobytu na tokijské univerzitě. Při té příležitosti jsem měl domluvenou návštěvu Yomiuri Shimbun, což je japonský deník s mnohamilionovou čtenářskou základnou. Když jsem se tam setkal s vedoucím rubriky věda, výzkum, inovace a zeptal se, kolik mají redaktorů, tak mi řekl tuším 40 - 50 lidí. 

Řeč byla hlavně o printu, ale co role veřejnoprávních médií? Česká televize a Daniel Stach a Hydepark Civilizace například?

Česká televize má určitě velkou zásluhu na popularizaci. Vědě začala dávat velký prostor i díky Danu Stachovi. Je to přínosné. Na druhou stranu jsem k tomu ale i kritický, protože novináři by neměli dělat jen popularizaci vědy, ale když se ve vědě a výzkumu objevují i nějaké nepravosti, nešvary související například s financováním, tak by před tím neměli zavírat oči. Nejsme jen PR orgán vědeckých institucí. Měli bychom psát i o problémech, kterých má česká věda ještě dost.

 

 

 

Celý rozhovor Aleše Vlka s Martinem Rychlíkem si poslechněte v playeru výše. 

 

Zdroj: YRN

Týden ve vědě a výzkumu SPECIÁL: O popularizaci vědy, plagiátorství i médiích s Martinem Rychlíkem Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Téma dne: Rozdělení ukrajinského pravoslaví

    Společnost ·

    Na Ukrajině dlouhodobě působily tři pravoslavné církve – dvě loajální Kyjevu a jedna loajální moskevskému patriarchátu. Nedávno došlo k asi nejdůležitějšímu setkání šp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.