Týden vědy aneb deset akcí, které si nemůžete nechat ujít

V pondělí odstartovala v Česku událost, jejíž hlavní tváří je věda. V tuzemsku jde o největší vědecký festival a v pořadí již o 17. ročník Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky. V novém článku vám přinášíme deset událostí, které byste si neměli nechat ujít.

1. Pět témat, pět diskuzí. Přijďte se pobavit s odborníky

Týden vědy a techniky AV ČR bude probíhat celý týden až do večerních hodin. Hosté se mohou těšit na panelové diskuze zaměřené na aktuální společenská témata. Příkladem může být diskuze zaměřená na to, proč plýtváme potravinami a jaké důsledky to může přinést. Dále se můžete dozvědět informace o vývoji nejvýkonnějších laserů světa a jak probíhalo vůbec jejich první spouštění. Diskutující se mohou rovněž zapojit do diskuze o palčivých civilizačních onemocněních, nanotechnologiích nebo umělé inteligence atak dále.

Potraviny pro budoucnost

po 6. 11., 17:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Nejvýkonnější lasery světa

út 7. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Obezita a doprovodná onemocnění

st 8. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Nanotechnologie – budoucnost kolem nás

čt 9. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3,  Praha 1, sál 206

Budoucnost umělé inteligence

pá 10. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

 

2. Vědecká stand-up show: Cesta k úspěchu

Cesty k úspěchu jsou často nevyzpytatelné. Nahlédněte do příběhů lidí, jež si šli za svým snem zuby nehty i přes překážkám, které jim stály v cestě. Ze scestí nesešli ani navzdory kritice jejich okolí a neúspěchům. Ve svém snažení se posouvali o krok dál. Konkrétně se pak můžete těšit na zástupce AV ČR Annu Fučíkovou a Přemysla Jirušku. Mezi dalšími hosty budou figurovat Jaroslav Flegr, Pavel Kacerle nebo Jan Nevoral.

st 8. 11., 19:00, Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1,  Praha 

 

3. Projekce dokumentárních filmů

Pro návštěvníky festivalu se otevřou rovněž dveře kina Světozor. Konkrétně se pak můžete těšit na promítání dokumentárního filmu Je s námi konec?. Tímto filmem provází populární herec Leonardo DiCaprio. Film se konkrétně zabývá znepokojujícími svědectvími o současných problémech pojících se ke klimatickým změnám a hledání jejich řešení. Součástí tohoto dokumenty jsou rozhovory s lidmi, mezi nimiž figurují Barack Obama, Elon Musk a další. Návštěvníci nemusí zoufat, film se během festivalu bude promítat třikrát. Mimo kina Světozor na něj lidé mohou vyrazit do Kina Pilotů nebo do Jablonce nad Nisou.

Na plátnech kin se objeví i první díl hraného seriálu z produkce National Geographic s titulem Génius. Jde o počin, který mapuje život Alberta Einsteina od střední školy. Zájemci o tento seriál se mohou jít podívat do kina Ponrepo v Praze. Diváci se po konci Géniuse mohou zúčastnit přednášky a diskuse profesora Jiřího Podolského. Ten se podílel na tvorbě seriálu jako odborný poradce.

Kompletní filmová nabídka:http://www.tydenvedy.cz/program/#c=0&a14[]=3&a14[]=4

 

4. Hollywoodské filmové triky českého rodáka

Na své si přijdou i milovníci filmových efektů. Pavel Kacerle je mistr vizuálních efektů, a hostům tak pomůže zodpovědět otázky týkající se filmových triků. Zaměří se pak na začátky studia Lucasfilm a vzniku prvního filmu Star Wars, jenž se zasloužil o položení základních kamenů tohoto fascinujícího průmyslu. Kacerle spolupracoval na filmech, jako jsou Iron man 3, Thor atak dále.

 

Pavel Kacerle: Technika vizuálních efektů aneb VFX v praxi

st 8. 11., 10:00, Kino Světozor, Vodičkova 791/41, Praha 1

Pavel Kacerle: The Walt Disney Company – cesta k marketingu

so 11. 11., 15:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, místnost 206

 

5. Exkurze do vodní elektrárny Vranov i ekotechnického centra Třebíč

Zajímá vás, jak vypadají prostory elektrárny? Poté se zúčastněte exkurze vodní elektrárny Vranov, kterou provozuje společnost E.ON. Zajímat vás rovnou může ekotechnické centrum Alternátor Třebíč.

Exkurze do vodní elektrárny Vranov

so 11. 11., 13:00, 14:00, 15:00, ne 12. 11., 13:00, 14:00, 15:00

Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí

Alternátor – ekotechnické centrum Třebíč

Tomáše Bati 1083, Třebíč

 

 

6. Naučná stezka přes tři vědecké ústavy

Zajímáte se o práci vědeckých ústavů? Pak nemůžete chybět na prohlídkách geofyzikálního ústavu AV ČR, Astronomického ústavu AV ČR a Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Ve spořilovském vědeckém areálu pro vás bude připravena naučná stezka třemi ústavy. Díky tomu se seznámíte detailněji s jejich činností.

Naučná stezka přes tři ústavy pro veřejnost

so 11. 11., 10:00–17:00, Boční II/1401, Praha 4-Spořilov

 

7. FameLab

K vidění budou rovněž tříminutová vystoupení z letošního ročníku mezinárodní soutěže FameLab – talking science. Tu již tradičně bude uvádět Michael Londesborough, který přivítá národní vítěze z Portugalska, Česka, Švýcarska, Irska a dalších zemí. Vystoupení bude probíhat v anglickém jazyce.

 

Více o FameLabu

pá 3. 11., 11:00, 15:30, Clam-Gallasův palác, Mramorový sál (2. patro), Husova 20,  Praha 1

 

8. Pitná voda ze sklenice, narazíme na sinice?

Máte obavy z ubývající pitné vody? Nemusíte mít prozatím strach, nejde o riziko, které by zatím Česku mělo hrozit. Alarmující je ovšem její kvalita, jež se neustále zhoršuje. Jedním z negativních faktorů je obohacování vodních ekosystémů živinami. To způsobuje zvýšenou tvorbu vodních květů, sinic a řas, které produkují látky zhoršující kvalitu vody.

Panelová diskuze se zaměří na vliv těchto i dalších látek (pesticidy, léčiva, hormony atak dále).

Více o panelové diskusi

so 11. 11., 11:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3,  Praha 1, sál 

 

9. MayDay Career Day – kariérní den pro mladé vědce

Jste vysokoškolský student, absolvent vědecko-technických nebo humanitních oborů, Ph.D student či postgraduální výzkumný pracovník? Poté se zastavte na kariérním dnu pro mladé vědce a zjistěte, jaké máte v Česku nebo zahraničí kariérní možnosti.

 

Více o kariérním dnu

út 7. 11., 9:00–17:00, CEITEC MU, Univerzitní kampus Brno-Bohunice, Kamenice 753/5

 

10. Vědecká úniková hra DECODER

Únikové hry jsou trendem současné doby. Jednu z nich si můžete vyzkoušet i v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR. Ocitnete se ve světe, v němž nic nefunguje. Jde o svět bez internetu, televize, rádia atak dále. Se svým týmem musíte zjistit, proč tomu tak je. Objevili jste tajuplný DECODER pomocí něhož naleznete řešení. Vaším úkolem bude odemknout všechny zámky v časovém limitu. 

 

Více informací o únikové hře:

Galerie Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1

http://www.tydenvedy.cz/program/akce?id=930&a=vedecka-unikova-hra-decoder---skupina-a

http://www.tydenvedy.cz/program/akce?id=931&a=vedecka-unikova-hra-decoder---skupina-b

 

 

Zdroj: Zet

Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy aneb deset akcí, které si nemůžete nechat ujít Foto: Týden vědy a techniky AV ČR

reklama

Další články

 1. Slovensko dotahuje EU rychleji než ČR

  Společnost ·

  Slovensko se za posledních 25 let dotahuje na ekonomickou úroveň starších zemí EU rychlejším tempem než Česká republika. Viditelné je to nejen na průměrné míře růstu e…

 2. Taxikáři chtějí znovu protestovat proti Uberu

  Společnost ·

  Pražští taxikáři chystají na středu 15. listopadu další protestní akci proti službám typu Uber. Vyplývá to z výzvy zveřejněné na facebookovém profilu 

  Sesazený katalánský premiér vyzval separatisty, aby vytvořili volební koalici

  Společnost ·

  Carles Puigdemont dnes vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Jejím cílem v předčasných katalánských volbách má být osvobození politickýc…

 3. Češi a Slováci. Rozumíme si?

  Společnost ·

  Češi a Slováci se spolu dobře dorozumí i čtvrt století po rozdělení společného státu. Mladí Češi sice mají dnes se slovenštinou větší potíže než Slováci s češtinou, vě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.