Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav a otevře dveře do sedmi desítek vědeckých institucí.

Hlavní centrum Týdne vědy a techniky bude v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, kde je jedenáct interaktivních expozic. Čtrnáctý ročník největšího vědeckého festivalu v České republice začne v sobotu 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu.

„Dělat vědu“ je podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše nejvíce fascinující povolání, které si člověk může vybrat. "Věda je globální záležitost, a ve které disciplíně se vám stane, že od samého začátku musíte soutěžit s celým světem? Je to neuvěřitelné a velice dobrodružné," řekl dnes při zahájení čtrnáctidenního festivalu.

Šéf Akademie věd je rád, že vědci pochopili, že bez propagace a popularizace vědy, není možné bádat. Je podle něj potřeba ukázat daňovým poplatníkům, za co se jejich peníze utrácejí.

Zahájení se dnes zúčastnil i nový předseda Evropské výzkumné rady Jean- Pierre Bourguignon, který vyzdvihl program pro mladé a ocenil úspěchy mladých českých vědců. V rámci jeho návštěvy se dnes na Akademii věd pořádají semináře pěti vědců, jež v minulosti obdrželi prestižní granty od ERC. Ta je první celoevropskou grantovou agenturou pro financování špičkového výzkumu výjimečných vedoucích osobností i mladých vědců. Za sedm let své existence si vydobyla respekt a uznání ve vědecké komunitě a úspěch v jejích grantech se stává měřítkem kvality.

Festival se zaměřuje hlavně na studenty středních škol, jimž jsou určeny přednášky a exkurze v dopoledních hodinách. Odpolední, podvečerní program a doprovodné akce může navštívit veřejnost. V rámci dvou stovek přednášek se dozví například zajímavosti o vláknových laserech, ochraně stárnoucích malířských děl, budoucích možnostech léčby epilepsie, geneticky modifikovaných potravinách nebo důvodech, proč mají letadla kulatá okénka.

K nejatraktivnějším v programu patří dny otevřených dveří v ústavech Akademie věd ČR, kdy vědci přivítají veřejnost ve svých laboratořích a pracovnách.

Zdroj: ČTK

Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.