Těžba ropy v zemích OPEC je na novém rekordu. Jednání o limitech se komplikují

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v říjnu dál zvyšovali těžbu, která dosáhla nového rekordu. Zvyšovala se především v Nigérii, Libyi a v Iráku. Agentura Reuters říjnovou produkci odhadla na 33,82 milionu barelů denně, zatímco v září ji stanovila na 33,69 milionu. Opírá se přitom o údaje z přepravy a o informace zdrojů z odvětví. OPEC se v září předběžně dohodl na snížení těžby ropy. Při jednání s nečlenskými producenty ale zatím shodu nenašel.

Reuters také zpřesnil odhad za září směrem vzhůru o 90.000 barelů denně. Učinil to kvůli Iráku, jehož vývoz byl vyšší, než se původně myslelo. Údaje z dalších zemích zůstaly na předchozí úrovni.

OPEC se v září nečekaně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Pokud záměr uvede do praxe, půjde o první snížení těžby za osm let. Na konci minulého týdne kartel jednal s nečlenskými těžaři ropy o těchto krocích, které mají vést k omezení nadbytečných dodávek suroviny na trh. Strany se však dohodly pouze na tom, že se před oficiálním zasedáním kartelu, plánovaném na 30. listopadu ve Vídni, setkají ještě jednou.

Zpráva o dalším zvýšení těžby podle expertů jen podtrhne skepsi ohledně toho, zda se OPEC bude nakonec schopen dohodnout na omezení těžby, jehož cílem je podpořit růst cen ropy. Ropa bezprostředně po rozhodnutí kartelu zdražila na letošní maximum téměř 54 dolarů za barel, od té doby však její cena klesla ke 48 dolarům za barel.

Ropa začala prudce zlevňovat v polovině roku 2014, kdy se barel prodával za více než 100 dolarů. K propadu cen přispěl rozmach těžby z břidlicových hornin v USA, díky němuž se výrazně snížila závislost Spojených států na dovozu ropy. Nízké ceny ropy způsobují potíže zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této suroviny, což je zejména Saúdská Arábie, Venezuela či Rusko.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Těžba ropy v zemích OPEC je na novém rekordu. Jednání o limitech se komplikují Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

  2. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.