Těžba ropy v nečlenských zemích ropného kartelu OPEC poroste do roku 2017

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekávají, že těžba ropy v nečlenských zemích se bude navzdory nízkým cenám nadále zvyšovat, a to minimálně do roku 2017. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na návrh zprávy o dlouhodobé strategii OPEC. Kartel má o své těžební politice jednat příští týden ve Vídni.

„Od června 2014 zažily ceny ropy výrazný pokles, který je dostal na ještě nižší úroveň než krize v roce 2008. Nabídka ze zemí mimo OPEC však stále vykazuje určitý růst,“ píše se v pracovní verzi zprávy.

Ceny ropy tlačí dolů zejména rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. OPEC se loni v listopadu rozhodl, že na pokles cen nebude reagovat snižováním produkce. Místo toho podle analytiků zvolil strategii zvyšování dodávek s cílem získat zpět ztracený podíl na trhu a zpomalit konkurenční těžbu z břidlicových ložisek, která vyžaduje vyšší náklady.

Cena severomořské ropy Brent se v lednu propadla až na své šestileté minimum 45,19 dolaru za barel. Loni v červnu se přitom Brent prodával až za 115 dolarů za barel.

Těžba z břidlicových ložisek ale poklesu cen odolává lépe, než mnozí původně předpokládali. „Všeobecně lze říci, že u těžebních polí mimo OPEC, která jsou již v provozu, nepovedou ani výrazně nízké ceny k omezování produkce,“ píše se v návrhu zprávy OPEC.

Kartel zveřejňuje zprávu o své dlouhodobé strategii jednou za pět let. V roce 2010 ještě zpráva nehovořila o těžbě z břidlicových ložisek jako o vážné konkurenci. Nyní se ale kartel například pozastavuje i nad tím, že přestává platit letité pravidlo, podle něhož byly takzvané lehčí typy ropy dražší než typy bohatší na síru. Lehká ropa se totiž zpravidla zpracovává levněji. Ropa, která se nyní těží z nových ložisek v USA, se řadí většinou k lehčím typům.

Členské země OPEC budou o své těžební politice jednat příští pátek ve Vídni. Panarabský list Al-Haját dnes s odvoláním na zdroj z kartelu uvedl, že OPEC pravděpodobně opět nepřikročí ke snížení těžby. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu, podle tohoto zdroje nehodlá obětovat svůj tržní podíl kvůli zájmům jiných zemí.

Právě Saúdská Arábie loni v listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Levná ropa obecně způsobuje chudším členům OPEC finanční problémy, protože jim do rozpočtu nepřináší tolik peněz, kolik tyto země očekávaly.

 

Zdroj: ČTK

Těžba ropy v nečlenských zemích ropného kartelu OPEC poroste do roku 2017 Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.