Těžba Gazpromu letos klesla téměř o 11 procent, konkurence naopak sílí

Těžba ruského plynárenského gigantu Gazprom klesla za období mezi lednem a srpnem o 10,9 procenta na 258,8 miliardy metrů krychlových. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo hospodářství, které současně dodalo, že další domácí producenti ve stejné době těžbu zvýšili. Gazpromu klesá vývoz na důležité trhy.

Podle odhadů ministerstva má těžba Gazpromu za celý letošní rok druhým rokem za sebou klesnout na nové historické minimum. Celkem má Gazprom vytěžit 414 miliard metrů krychlových, což je o 6,8 procenta méně než loni.

Gazprom se potýká s propadem dodávek na některé důležité trhy. Výrazně klesl vývoz na Ukrajinu, která byla ještě předloni druhým největším odběratelem Gazpromu po Německu. Na počátku letošního roku pak firma přišla o pozici největšího dodavatele v západní Evropě na úkor Norska.

Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě. Podle internetových stránek firmy se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty. Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii. Je také důležitou firmou pro ruskou ekonomiku. Na celkovém hrubém domácím produktu Ruska má podíl zhruba osm procent.

Gazprom byl vytvořen v roce 1989 z tehdejšího sovětského ministerstva plynu. Od roku 2006 má exkluzivní práva na vývoz zemního plynu. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), což mělo na Gazprom podle analytiků také negativní dopad. Gazpromu však nadále zůstává monopol na vývoz zemního plynu potrubím. V současnosti tímto způsobem vyváží plyn jen do Evropy, plánuje však plynovod do Číny.

 

Zdroj: ČTK

Těžba Gazpromu letos klesla téměř o 11 procent, konkurence naopak sílí Foto: Lisa-Lisa / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.