Tazatelé navštíví až 12 tisíc českých domácností, budou chtít zjistit, jak lidé v Česku žijí

Speciálně vyškolení tazatelé agentur STEM/MARK a Median začali sbírat data v náhodně vybraných českých domácnostech, aby zjistili jejich postoje, názory, zkušenosti, současnou životní situaci a plány do budoucna. Celkem jich navštíví až 12 tisíc, odpovědi potřebují získat nejméně v pěti tisících případů. Výsledky dotazovaní použijí vědci ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky, Masarykovy univerzity v Brně a institutu CERGE-EI, kteří se ve svém výzkumu zaměří na proměny české společnosti. Na rádiu Zet o tom mluvila Kateřina Nováková, která se za výzkumnou agenturu STEM/MARK podílí na organizování průzkumu.

„Celý projekt je nejenom unikátní pro STEM/MARK nebo Median, ale i pro samotný Sociologický ústav. Budeme zjišťovat odpovědi pěti tisíců domácností v průběhu čtyř let, ale počítáme s tím, že navštívíme pravděpodobně víc domácností, abychom těch pět tisíc odpovědí získali,“ řekla Nováková.

Dana Hamplová ze Sociologického ústavu akademie věd České republiky už dříve uvedla, že výzkum bude sloužit mimo jiné i k efektivnějšímu vytváření sociálních politik.

Rodiny, které se objevily na seznamu pro první vlnu dotazování, už byly kontaktovány a vědí, že je přijde tazatel z agentury STEM/MARK nebo Median zpovídat. Agentury se snaží lidi přesvědčit o tom, že skutečně nejde o komerční průzkum, ale o vědeckou práci. Lidé by proto podle Novákové měli vědět, že takový průzkum může vést i ke změnám v české politice. Respondentům je také přislíbena finanční odměna, jež je podle Novákové dostatečně motivující, aby ve velké míře tazatele neodmítali.

„Domácnosti se vybíraly z oficiálních databází Českého statistického úřadu nebo České pošty na základě vzorku, který si určili akademici. Tazatelé v rámci sběru dat vyrazí do všech koutů České republiky. Pojedou do velkých i malých měst. Navštíví rodinné domy, nájemní byty, vyloučené lokality, prostě půjdou opravdu všude. Každý tazatel už dnes ví, kam vyrazí a která je ta jeho oblast,“ sdělila Nováková na rádiu ZET.

Oslovené domácnosti byly ujištěny, že jde o anonymní záležitost. Veškeré získané odpovědi se oddělí od osobních údajů zpovídaných osob a lidé se tak nemusí obávat nepříjemných konsekvencí.

Otázky budou podle Novákové především zaměřeny na to, jak domácnosti žijí nebo i na to, jak mladé generace vycházejí s těmi staršími. Průzkum zacílí například i na otázku, proč mladí lidé zůstávají u svých rodičů. 

„Budeme se ptát na to, jak mladí absolventi zápasí s přechodem do pracovního života, s čím se potýkají, jak rychle se jim podaří nalézt práci. Budeme se ptát třeba i na to, co brání matkám s malými dětmi vrátit se do práce nebo jestli se do práce chtějí vrátit,“ uvedla Nováková.

Sběr dat se uskuteční formou osobního dotazování. Tazatel poté zaznamená odpověď do počítače. Součástí průzkumu je však i papírový dotazník. Celý vědecký výzkum potrvá čtyři roky, tazatelé budou domácnosti navštěvovat jednou za rok. 

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru s Kateřinou Novákovou z výzkumné agentury STEM/MARK. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Tazatelé navštíví až 12 tisíc českých domácností, budou chtít zjistit, jak lidé v Česku žijí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.