Tajani znovu zkritizoval V4 kvůli přerozdělování uprchlíků

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani dnes znovu kritizoval země visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika. Důvodem je jejich neochota přijímat migranty z jiných zemí EU. Tyto země by podle Tajaniho měly také převzít zodpovědnost za tento unijní problém, jinak budou potrestány. Tajani to řekl agentuře ANSA v souvislosti s migranty na lodi italské pobřežní stráže, která kotví na Sicílii a které italská vláda odmítá pustit do země bez slibu, že jí s nimi unijní státy pomohou.

"Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti," řekl dnes Tajani. "Tohle byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů," řekl také Tajani.

Země visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) kritizoval za jejich neochotu přijímat migranty na základě unijních kvót. "Solidarita není jednosměrná, když opustily diktatury, dostaly pomoc od Evropy, a nadále ji přijímají," uvedl Tajani v narážce na země Visegrádu, které do unie vstoupily po pádu komunistických režimů.

Podle Tajaniho by státy, které nepřijmou zodpovědnost a solidaritu za řešení migračního problému, měly být potrestány. Finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl, prosazuje i francouzský prezident Emmanuel Macron. Letos v červnu prohlásil, že je pro sankce pro případ nesolidárnosti a pro to, aby financování strukturálních fondů bylo podmíněno i tímto ohledem.

Tajani dnes agentuře ANSA řekl, že bude pokračovat v boji za migrační solidaritu i na dalším summitu EU, neformální vrcholná schůzka se koná 20. září ve Vídni, pravidelný summit pak v říjnu v Bruselu.

O reformě azylového systému jednají země EU neúspěšně už několik let. Nejspornější částí reformy je právě povinné přerozdělování žadatelů o azyl v rámci unie, k němuž se staví skepticky nejen státy Visegrádu, ale například i Rakousko, které tento půlrok unii předsedá.

 

 

Zdroj: ČTK

Tajani znovu zkritizoval V4 kvůli přerozdělování uprchlíků Foto: Belish / Shutterstock.com: Antonio Tajani

reklama

Další články

 1. Do kraje kopců a vrchovin za nejlepším česnekem

  Komerční sdělení ·

  Krajinu Zlínského kraje tvoří převážně kopce, pahorkatiny a vrchoviny, ale přitom půda zůstává úrodná. Najdete zde vinařská údolí, historické památky i odkaz Tomáše Ba…

 2. Fed by mohl brzy zvýšit základní úrokové sazby

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) naznačila, že by v září mohla přistoupit k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání. Vypl…

 3. Výrobce telefonů Xiaomi se vrátil k zisku

  Byznys ·

  Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi v rámci druhého čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 14,63 miliardy jüanů (47,4 miliardy Kč). Oproti tomu ve stejném období loň…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.