T. Vůjtek: Divadelní hra Top Dogs není kritikou špičkových manažerů, nýbrž celého systému

Ostravské divadlo Aréna na začátku ledna uvedlo hru švýcarského dramatika Urse Widmera Top Dogs, která divákovi představuje svět špičkových manažerů. Přesněji těch, kteří o své pozice v korporacích kvůli krizi přišli, a připravují se na návrat do systému. Podle dramaturga divadla Aréna Tomáše Vůjtka si tato černá komedie neklade za cíl zesměšňovat nebo pomlouvat vrcholové manažery, ale má být kritikou celého korporátního kapitalismu.

„Ten termín ,top dogsʼ je slangový výraz, kterým se původně označovali bojoví psi, ale v češtině to znamená něco jako ,velké zvířeʼ,“ vysvětlil Vůjtek na rádiu Zet. Urs Widmer hru poprvé představil v curyšském divadle Neumarkt Theater. Brzy se stala velice populární v celém německy mluvícím divadelním světě a letos se dostala se i do České republiky. Podle Vůjtka celá hra vychází z konkrétních příběhů propuštěných top manažerů, se kterými se Widmer v rámci přípravy scénáře scházel a snažil se zachytit jejich myšlenky. 

Ačkoliv inscenace pojednává o lidech ve vedoucích pozicích velkých firem, ztotožní se s nimi snadno i ti diváci, kteří s touto sférou nemají nic společného. „Hra je určena pro normálního diváka, kterému to prostředí může připadat atraktivní. Když se nad tím ale zamyslí, tak v podstatě pozná, že je to o něm, že je to o světě, ve kterém žije. Byť není tím top manažerem,“ řekl Vůjtek.

Se ztrátou zaměstnání se totiž mohli nebo mohou vypořádávat diváci v hledišti stejně, jako manažeři na jevišti. „To, co je v nich to kladné, je to ublížení, ponížení a to lidství, které je zasuté pod snahou být perfektním manažerem... Ve chvíli, kdy se oni stanou těmi, kteří jsou z toho dostihu vyřazeni, tak v nich objevujeme to bolestivé. To, co nám je přibližuje,“ řekl dramaturg divadla Aréna.

Černá komedie o světě managementu ale nemá za cíl zesměšňovat lidi v manažerských pozicích. Chce spíše nastavit zrcadlo celému korporátnímu prostředí. „Hra je spíše obžalobou toho systému. To není hra, která by dávala lidem nálepku dobrý nebo špatný, ale spíše pojmenovává to, co z těch lidí ten systém dělá. On po nich chce maximálně perfektní výkony, a i když je vyloučí například kvůli propadu výdělků, tak po nich nechce nic jiného, než aby se v rámci outplacementu (proces pomoci lidem, kteří přišli o zaměstnání, pozn. red.) připravili zase na další funkci. Je to taková nekončící spirála, která z nich dělá téměř loutky.“

 

 

Celý rozhovor s dramaturgem divadla Aréna Tomášem Vůjtkem o inscenaci Top Dogs si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

T. Vůjtek: Divadelní hra Top Dogs není kritikou špičkových manažerů, nýbrž celého systému Foto: divadloarena.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.