T-Mobile za pět let vypne mobilní síť 3G, nahradí ji LTE

Telekomunikační společnost T-Mobile plánuje za pět let kompletní vypnutí sítě 3G. Nahradit ji chce rychlejší a modernější technologií LTE. Společnost začala kvůli rychlejšímu nasazování LTE využívat pásmo 2 100 MHz. Frekvence pro síť 3G získal T-Mobile, stejně jako jeho konkurent O2, v aukci v roce 2001. Celkem za frekvence zaplatil 3,86 miliardy korun. Síť spustil o čtyři roky později.  

„Během tří let zcela nahradíme na našich vysílačích stávající 3G technologii novým konceptem Single RAN. Díky němu budeme schopni akcelerovat pokrytí signálem LTE v místech, kde je dnes 3G, zároveň také poskytneme zákazníkům další kapacitu a rychlejší datové přenosy,“ uvedl technologický ředitel firmy Vladimír Klein.

Single RAN spojuje na vysílačích technologie GSM, 3G a LTE do jediného řešení, zjednodušuje tak architekturu radiové sítě a snižuje prostorové nároky. T-Mobile zároveň začne využívat novou frekvenci 2 100 MHz a díky tomu pokryje LTE ještě letos některé oblasti, se kterými počítal až v příštích dvou letech. Letos chce Single RAN nasadit na 350 vysílačích, v současnosti technologii testuje v Teplicích.

Nová frekvence umožní zvýšení pokrytí LTE v letošním roce o pět procent populace. LTE už podporuje naprostá většina telefonů z nabídky T-Mobilu. Maximální rychlost přenosu má být v LTE až 150 Mbit/s.

Provozovatel mobilní sítě O2 CETIN zatím o úplném vypnutí sítě 3G neuvažuje. „Současný stav plně dostačuje a prioritou je výstavba sítí čtvrté generace LTE. Neplánujeme ani její vypnutí (sítě 3G; pozn. red.), naši velkoobchodní odběratelé s ní i nadále počítají pro jejich koncové zákazníky,“ uvedl mluvčí CETIN Martin Žabka.

T-Mobile má šest milionů mobilních zákazníků. Infrastrukturu pro LTE sdílí se společností CETIN.

 

Zdroj: ČTK

T-Mobile za pět let vypne mobilní síť 3G, nahradí ji LTE Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.