ČTÚ chce použít část výnosů z aukce kmitočtů pro výstavbu datových sítí

Český telekomunikační úřad plánuje poskytnout část výnosu z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE a využít je na podporu výstavby datových sítí na venkově. Dotace mají hradit 30 procent uznatelných nákladů.

Jakou částku z platby operátorů za kmitočty získá, zatím ale není jisté. „Stanoveno to nebylo, protože neznáme, jaký bude výnos z aukce, uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Při předchozí aukci úřad orientačně počítal s částkou kolem 1,5 miliardy Kč. Celkový výnos z aukce se odhaduje mezi deseti a 15 miliardami Kč.

Úřad nyní dokončuje mapu tzv. bílých a šedých míst, kde přístup k internetu není nebo je omezený. V příštích týdnech je předloží do veřejné konzultace.

Podporu budování datových sítí nové generace si vzala za svou i vláda, když schválila strategii Digitální Česko 2.0. Do konce letošního roku by na venkově mělo být dostupné připojení o rychlosti alespoň dva Mbit/s a ve městech deset Mbit/s. Do roku 2015 by pak 30 procent domácností ve městech mělo mít k dispozici rychlost 30 Mbit/s.

Zdroj: ČTK

ČTÚ chce použít část výnosů z aukce kmitočtů pro výstavbu datových sítí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.