Szydlová se pustila do kritiky Evropské komise a centralizační tendence v EU

Polská premiérka Beata Szydlová se ve čtvrtek pustila znovu do kritiky Evropské komise a centralizační tendence v Evropské unii. V projevu na zahraničněpolitickém fóru konaném ve Varšavě podle agentury PAP mimo jiné řekla, že „řídící mechanismus evropského integračního procesu se ocitl ve slepé uličce“.

Mezi polskou vládou vedenou konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS) a Evropskou komisí panuje napětí prakticky od nástupu kabinetu Szydlové k moci před dvěma roky. Spory se týkají více problémů, především však zásad právního státu, jež Varšava podle Bruselu nyní příliš nerespektuje. Neshody se týkají i rozdílných pohledů na tempo a obsah integrace v rámci EU nebo přerozdělování migrantů.

Mezi výzvy, jimž v současné době EU čelí, předsedkyně polské vlády zařadila nalezení způsobu, jak zakotvit integrační proces do demokratických postupů. Patří sem i hledání správného přístupu k otázkám jednoty, soudržnosti a bezpečnostních zájmů a také realizaci vhodného ekonomického modelu.

„Řídící mechanismus evropského integračního procesu se ocitl ve slepé uličce. V praxi byl přenechán v rukou Evropské komise, tedy skupiny úředníků jmenovaných členskými státy. Připomeňme si, že byli vybráni, spíše aby střežili soulad veškerého konání s unijními zákony, než aby přijímali rozhodnutí týkající se politiky EU,“ zdůraznila Szydlová.

Evropskému projektu podle ní dobře neslouží „ přesunout rozhodovací centrum do elitního prostředí marginalizací zemí, které se nechtějí nebo nemohou integrovat tempem vnuceným unií“. Naléhání na vlády svrchovaných států, aby nebraly ohled na své voliče a plnily jen očekávání EU, vedlo k „překroucení demokratických zásad“, zdůraznila premiérka.

„Rozhodovací proces v EU musí v co největší míře vycházet z vůle voličů. K dosažení tohoto cíle podporujeme posílení úlohy národních parlamentů v legislativním procesu EU,“ zdůraznila Beata Szydlová.

 

 

Zdroj: ČTK

Szydlová se pustila do kritiky Evropské komise a centralizační tendence v EU Foto: ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert: Beata Szydlová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.