Szydlová nesouhlasí se závěry summitu EU, jednotě osmadvacítky to nepomáhá

Polská premiérka Beata Szydlová nesouhlasí se závěry setkání lídrů států a vlád osmadvacítky. Svůj nesouhlas vyjádřila poté, co její kolegové v rámci čtvrtečního summitu Evropské unie opět nominovali jejího krajana Donalda Tuska předsedou Evropské rady na další dva a půl roku.

Konec summitu bez konsensu na jeho obvyklém závěrečném dokumentu potvrdil na twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann. S textem závěrů připravených právě předsedou Evropské rady Tuskem souhlasilo 27 zbývajících účastníků schůzky, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Dokument se týká například migrace, ekonomického vývoje EU a zájmu bloku na rozvoji celosvětového volného obchodu či záměru unie angažovat se na západním Balkánu.

Fakt, že jej Polsko nepotvrdilo, prakticky moc neznamená, dokument ponese označení „Závěry předsedy Evropské rady“ a podporuje jej 27 členských zemí unie.

Situace se však stala projevem nesouladu uvnitř společenství v době, kdy jeho představitelé neustále mluví o potřebě demonstrovat jednotu unie otřesené loňským rozhodnutím Velké Británie blok opustit.

Schůzka skončila těsně před čtvrteční půlnocí. Při odchodu s novináři mluvili jen někteří její účastníci. Polská premiérka Szydlová odjela bez komentáře. Už dříve prohlásila, že Tuskovo znovuzvolení přes jednoznačný polský odpor podkopává základy EU a jen prohlubuje rozpory mezi členskými zeměmi.

Tusk sám naopak prohlásil, že jeho potvrzení ve funkci na dalšího dva a půl roku vnímá - i přes kontroverzi okolo Polska - jako výraz unijní jednoty. Spolupracovat prý hodlá se všemi zeměmi bez výjimky. Přesto se mu ve čtvrtek jeho krajanku nepodařilo k podpoře závěrů summitu přesvědčit.

 

 

Zdroj: ČTK

Szydlová nesouhlasí se závěry summitu EU, jednotě osmadvacítky to nepomáhá Foto: ČTK/AP/Alik Keplicz: Polská premiérka Beata Szydlová

reklama

Další články

 1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

 2. Tusk zůstává v čele rady

  Společnost ·

  Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

 3. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

  Byznys ·

  Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

 4. Ceny ropy se propadly na letošní minima

  Byznys ·

  Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.