Syrský exil: Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly více než 100 životů mezi civilisty. Z obou lokalit mezitím prchají desetitisíce lidí, počty uváděné OSN, syrskou vládou a syrským exilem se však různí. Syrská armáda v pátek podle šíitského hnutí Hizballáh ve východní Ghútě dobyla město Džisrín, kde dosud působila povstalecká skupina Fajlak ar-Rahman.

Mohlo by vás zajímat

„Syrská armáda pokračuje v operacích ve východní Ghútě a získala kontrolu nad městem Džisrín,“ uvedlo tiskové středisko Hizballáhu. Vojska se tak blíží k městu Sakba z východu, severu a jihu, což přimělo opoziční síly posunout se na západ.

Z východní Ghúty a severosyrské oblasti Afrín, v němž leží stejnojmenné město, v pátek prchaly tisíce civilistů, zatímco boje spějí do rozhodující fáze. Při nejnovějších střetech v obou lokalitách přišlo podle SOHR o život více než 100 civilistů.

Ve východní Ghútě při bombardování města Kafr Batna zahynulo 64 lidí a při bombardování města Sakba jich přišlo o život 12. Při útoku na Kafr Batna režim podle syrského exilu kromě běžných náloží použil kazetové bomby a látku podobnou napalmu. Na fotografiích z místa jsou před obchody vyskládaná spálená těla přikrytá prostěradly. Podle syrsko-americké zdravotnické nadace byl útok namířen na trh, kde civilisté kupovali pečivo a zeleninu, a na obydlenou oblast. Mnoho civilistů muselo podle nadace být ošetřeno kvůli těžkým popáleninám.

Turecký nálet na hlavní nemocnici v severosyrském městě Afrín si v pátek večer podle SOHR a syrské kurdské milice YPG vyžádal devět životů. Počet obětí nejnovějšího ostřelování a bombardování Afrínu tak podle SOHR stoupl na 36. Nálety podle YPG pokračují.

V oblasti Afrín, kde leží stejnojmenné město, turecká armáda od 20. ledna bojuje proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). V bojích podle SOHR zahynuly už stovky civilistů, což Turecko popírá. Podle pátečního sdělení úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo od začátku ofenzivy 48.000 lidí přinuceno opustit své domovy. Patek turecké letouny na Afrín svrhly letáky v arabštině a kurdštině vyzývající civilisty, aby se drželi mimo pozice YPG.

Východní Ghúta, kde operují povstalci a radikálové, je od 18. února terčem soustředěného bombardování syrskými vládními vojsky. Při náletech už přišlo o život více než 1300 civilistů a dalších 5000 osob bylo zraněno. SOHR ve čtvrtek uvedla, že z východní Ghúty odešlo přes 20 000 lidí. Syrský velvyslanec při OSN však tvrdí, že humanitární koridory k evakuaci civilistů, které otevřela vládní vojska společně s ruskými spojenci, využil dvojnásobný počet lidí. Podle nejnovějších odhadů OCHA se počet prchajících civilistů pohybuje kolem 12 000 až 16 000.

V pátek syrská armáda vyzvala civilisty v Ghútě, aby opustili povstalci ovládané oblasti, a zároveň oznámila, že dobyla z rukou povstalců už 70 procent enklávy. Hlavní povstalecká skupina Fajlak ar-Rahman se v pátek odmítla vzdát a enklávu opustit, jak po ní prostřednictvím OSN požadovalo Rusko.

Rada bezpečnosti OSN mezitím opět všechny aktéry v konfliktu vyzvala k respektování její rezoluce z 24. února o 30denním příměří v Sýrii a zopakovala, že konflikt má pouze politické řešení v podobě nové ústavy a vyhlášení řádných voleb. OSN rovněž vyzvala k respektování mezinárodního humanitárního práva o ochraně civilistů.

V polovině února zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura prohlásil, že Sýrie se v důsledku nejnovějších ofenziv ocitla v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap sedmiletého konfliktu. Válka si dosud vyžádala 450 000 obětí na životech a polovina předválečné populace byla vysídlena.

 

 

Zdroj: ČTK

Syrský exil: Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

  1. Koncernu Volkswagen v únoru znovu stoupl odbyt

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje ve zvyšování odbytu, dodávky zákazníkům v únoru meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 737 700 vozů. Informovala o tom …

  2. Ceny v průmyslu poprvé od konce roku 2016 klesly

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu se letos v únoru poprvé od konce roku 2016 meziročně snížily, a to o 0,3 procenta. Ceny v zemědělství dále stoupaly, ale růst oproti lednu zpomalil. In…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.