Syrské vojsko prý zaútočilo na město Dúmá chemickými zbraněmi, odpovědné je podle USA Rusko

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. Podle agentury AFP to sdělili záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby. Podobně se vyjádřila i Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS). Syrská státní média nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně. Uvedla, že rebelové ve městě Dúmá ve východní Ghútě jsou na pokraji kolapsu a šíří falešné zprávy.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že ve městě Dúmá přišlo v sobotu o život 11 lidí, včetně čtyř dětí, v důsledku udušení po útoku vládních sil. Celkem 70 osob se podle SOHR potýkalo s dýchacími obtížemi. Organizace ale není schopna "potvrdit, či vyloučit“ obvinění z použití chemických zbraní syrskou armádou.

Podle Syrsko-americké zdravotnické společnosti, což je charitativní skupina podporující lékařská zařízení, zahynulo při chemických útocích v sobotu v oblasti 35 lidí. SAMS oznámila, že nemocnici v Dúmě zasáhla chlorová bomba a zabila šest lidí. Druhý útok „směsí chemických látek“, včetně nervových, zasáhl nedalekou budovu. „Kontaktujeme americkou vládu a evropské vlády,“ řekl viceprezident organizace Basel Termanini agentuře Reuters.

Také záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby mluví o útoku toxickým chlórem a druhém útoku v sobotu večer. „Celé rodiny byly zadušeny ve sklepích poté, co se Dúmá stala terčem útoku jedovatým plynem. Čtyřicet lidí je mrtvých a stovky byly zraněny,“ napsaly Bílé přilby na twitteru.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že Spojené státy monitorují zprávy o možném útoku chemickými zbraněmi v Sýrii. Dodalo přitom, že pokud byly skutečně použity chemické látky, měla by se klást vina Rusku.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z organizace Džajš al-Islám. Útoky na Dúmu byly obnoveny po neúspěšných vyjednáváních, v nichž se vláda snažila přimět oponenty k evakuaci. Podařilo se to na několika místech východní Ghúty, avšak skupina Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, zatím na dohodu nepřistoupila.

„Opakované používání chemických zbraní syrským režimem proti vlastním lidem je mimo veškerou pochybnost,“ uvedla americká diplomacie. „Rusko nese odpovědnost za brutální útoky proti nesčetným Syřanům chemickými zbraněmi,“ dodalo ministerstvo zahraničí USA.

 

 

Zdroj: ČTK

Syrské vojsko prý zaútočilo na město Dúmá chemickými zbraněmi, odpovědné je podle USA Rusko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.