Sychra: „Skotové neudělají další referendum o nezávislosti, pokud si nebudou jistí, že projde“

S tématem zítřejšího referenda o členství Velké Británie v Evropské unii rezonuje i otázka budoucnosti Skotska. Tamní premiérka totiž uvedla, že v případě brexitu by bylo neobhajitelné, kdyby Skotové museli jako součást Británie z Unie vystoupit. Nové, v pořadí už druhé, referendum o nezávislosti Skotska by ale podle Zdeňka Sychry z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity proběhlo pouze v případě, že si budou skotští politici jisti jeho úspěchem.

Skotsko už v roce 2014 odmítlo ve vlastním referendu nezávislost na Velké Británii. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ale v souvislosti se zítřejším britským referendem zdůraznila, že drtivá většina Skotů tehdy hlasovala pro zachování svazku s Londýnem, jelikož si přála zůstat v Evropské unii. Její slova mohou potvrzovat i aktuální průzkumy společnosti Ipsos MORI, podle kterých si přeje zůstat v osmadvacítce nadpoloviční většina Skotů.

V případě, že se zítra Britové vysloví proti členství v Evropské unii a dojde k takzvanému brexitu, by situace mohla vyústit v nové skotské referendum o nezávislost. „Myslím, že britská vláda si to uvědomuje, proto část konzervativní strany a většina současné britské vlády podporuje členství Británie v Evropské unii. Ta hrozba je docela reálná,“ uvedl na rádiu Zet Sychra. Zároveň ale dodal, že i kdyby k brexitu došlo, nové skotské referendum v nejbližší době pravděpodobně vypsáno nebude. Důvodem může být i to, že Skotská národní strana, která se nejvíce staví za odtržení Skotska od Británie, nemá ve Skotském parlamentu většinu.  

Brexit každopádně může podle Sychry pro Skotsko znamenat, že si bude chtít ponechat některé kompetence z Bruselu. „A poté, až bude vystoupení nakloněno i skotské veřejné mínění, tak se pokusit o vyhlášení dalšího referenda. Skotové to určitě neudělají, pokud si nebudou jistí, že to projde,“ uvedl.

 

 

Celý rozhovor se Zdeňkem Sychrou z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Sychra: „Skotové neudělají další referendum o nezávislosti, pokud si nebudou jistí, že projde“ Foto: BasPhoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.