Švýcarská města testují poštovní roboty, kteří budou rozvážet potraviny a léky

Švýcarská pošta plánuje příští měsíc ve třech tamních městech testovat roboty, kteří budou rozvážet jídlo a léky. Malí roboti jezdí pomalu po chodnících a jsou navrženi tak, aby dokázali zdolat překážky včetně vyhýbání se chodců, zvířat a automobilů. Roboti jsou podle zpravodajského portálu CNN vyrobeni společností Starship Technologies a jejich spolehlivost se testuje rovněž na území Velké Británie a Německa. 

Mohlo by vás zajímat

Testy poštovních robotů přitom plánuje letos na podzim zahájit i americký Washington D.C. CNN ale zdůrazňuje, že se lidé nemají obávat toho, že roboti časem nahradí klasické poštovní poslíčky. „Nedomníváme se, že dokáží nahradit lidské pracovníky,“ řekla vedoucí rozvojového programu a inovací Švýcarské pošty Claudia Pletscherová.

Pletscherová rovněž dodala, že roboti budou nyní dodávat falešné balíky. Nepůjde tak o skutečné léky nebo jídlo. Prozatím se bude jednat o čistou zkušební fázi. Švýcarská pošta je podle CNN plná očekávání, jak na roznáškové roboty zareagují samotní zákazníci.

Švýcarská pošta se po několika měsících testování rozhodne, zdali roboty nasadí do pravidelného provozu. Zpočátku bude zkoušet pouze pět robotů, kteří nebudou cestovat dál než pět až šest kilometrů.

Švýcarská pošta je státní společností a podle CNN se netají tím, že má zájem o rozvoj technologií. Už v minulosti totiž testovala rozvážky pomocí dronů nebo autonomní autobusy. Pletscherová říká, že si tamní pošta uvědomuje důležitost udržení kroku s trendy v oblasti strojírenství a robotiky. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Švýcarská města testují poštovní roboty, kteří budou rozvážet potraviny a léky Foto: Starship Technologies

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.