Světovou energetickou revoluci odstartoval propad cen komodit, důvodem je ochrana klimatu

V současnosti zažíváme energetickou revoluci, která odstartovala propadem energetických komodit, na jejichž počátku stál pokles cen ropy. V posledním pololetí ropu 2015 následoval propad cen uhlí a začátkem letošního roku dochází ke zlevnění plynu. Na rádiu Zet v pořadu Alter Eko to řekl analytik společnosti J&T Bank Michal Šnobr. Ten také doplňuje, že počátkem letošního roku se ke zlevňujícím komoditám připojila ještě povolenka CO2 obchodovaná na evropských trzích. Její cena přitom klesla během šesti týdnů o 45 %. Za energetickou revolucí stojí ochrana životního prostředí a nástup nových technologií pro získávání obnovitelných zdrojů energie.  

„Nepochybně zažíváme energetickou revoluci. Začalo to v zásadě propadem energetických komodit - ropou počínaje, kterou následovalo uhlí. V posledním pololetí roku 2015 a začátkem letošního roku následoval plyn, jenž v podstatě během šesti měsíců ztratil 40 procent své hodnoty. Bohužel začátkem letošního roku se k tomu přidala ještě povolenka CO2 obchodovaná na evropských trzích, která během šesti týdnů ztratila 45 procent své hodnoty,“ řekl Šnobr.

Rychlý proces poklesu cen povolenek způsobilo jejich vyúčtování, které se plánuje na březen 2016. Velké množství spotřebitelů povolenek totiž nyní zjistilo, že jim velké množství zůstalo. Na základě toho je patrné, že se vyrobilo méně elektřiny a průmyslové podniky tak emitovaly méně CO2.

V současnosti jdou z toho důvodu producenti emisí na trh a povolenky ve velkém množství prodávají. Důvodem je skutečnost, že nevěří dlouhodobému konceptu trhu s emisními povolenkami v Evropě.

„Ještě v září učinila Evropská unie krok k oživení trhu s emisními povolenkami s tím, že od 1. 1. 2019 by měl začít platit takzvaný rezervní systém, do kterého by se převáděly přebytky. To trápí právě administrativní trh. Ukazuje se, že toto datum je příliš vzdálené. Každý ze spotřebitelů povolenek je raději prodá okamžitě za jakoukoli cenu, než aby šetřil a v budoucnu na tom třeba vydělal,“ uvedl Šnobr na rádiu Zet.

Důvodem dříve zmíněné revoluce v energetice je ochrana klimatu. Druhou příčinou je pak pokrok technologií, který jde s ekologií ruku v ruce. Evropská unie společně s Evropskou komisí vsadily na povolenkový trh, prostřednictvím kterého producenti za vyprodukované emise platí.

„Německo tuto situaci úplně obrátilo a na ten povolenkový trh prakticky rezignovalo. Naopak ale nyní výrazně podporuje dotace na obnovitelné zdroje přímo ze strany spotřebitelů v Německu. S tím se ten německý trh s emisními povolenkami dostal pod ohromný tlak a teprve budoucnost ukáže, zda vyhraje ten německý přístup k ochraně klimatu, to znamená velmi rychlá a hodně drahá podpora obnovitelných zdrojů ze strany spotřebitelů nebo ten dlouhodobější koncept emisních povolenek,“ sdělil Šnobr

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem analytik společnosti J&T Bank Michal Šnobr, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Světovou energetickou revoluci odstartoval propad cen komodit, důvodem je ochrana klimatu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.