Světový trh s ropou je blízko obnovení rovnováhy

Světový trh s ropou je po téměř třech letech převisu nabídky nad poptávkou blízko obnovení rovnováhy. Omezení dodávek předními světovými těžaři totiž kompenzuje dlouhodobější útlum poptávky v nejvyspělejších zemích. Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

IEA snížila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě o 40.000 barelů denně na 1,32 milionu barelů denně. Varovala navíc, že i tato zhoršená prognóza by se mohla ukázat jako příliš optimistická vzhledem ke zpomalování spotřeby ropy ve Spojených státech a dalších rozvinutých ekonomikách, například v Austrálii, Japonsku a Jižní Koreji.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna na šest měsíců sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny suroviny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které souhlasily s omezením produkce o dalších 558.000 barelů denně.

Ceny ropy se díky dohodě dostaly nad 50 dolarů za barel. Začátkem loňského roku přitom vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. „Nacházíme se v polovině šestiměsíčního omezení produkce, na kterém se dohodli členové OPEC a 11 dalších zemí. Zatím se situace pro těžaře vyvíjí docela příznivě,“ uvedla IEA ve své dnešní zprávě.

Snahu OPEC o omezení dodávek na trh nicméně podkopává růst těžby ve Spojených státech, které se k dohodě nepřipojily. IEA nyní předpokládá, že dodávky ropy ze zemí mimo OPEC se letos zvýší o 485.000 barelů denně, a to zejména kvůli stoupající produkci v USA. V předchozí prognóze přitom počítala s nárůstem o 400.000 barelů, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Světový trh s ropou je blízko obnovení rovnováhy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.