Světoví politici uvolní Sýrii nejméně šest miliard dolarů

Válkou sužované Sýrii a okolním zemím by se letos měla dostat pomoc dosahující hodnoty nejméně šesti miliard dolarů (145 miliard korun). Britský premiér David Cameron oznámil, že jde o přísliby několika desítek zemí, na kterých se domluvily na včerejší dárcovské konferenci v Londýně. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun sdělil, že jde největší sumu, kterou mezinárodní společenství zajistí na řešení jedné humanitární krize. Agentura Reuters uvedla, že dalších asi pět miliard dolarů přislíbily státy do příštích let. ČR letos poskytne nejméně 170 milionů korun.

Mezinárodní konference nazvaná Podpora Sýrie a regionu v roce 2016 navázala na trojici podobných akcí z let 2013 až 2015, které se uskutečnily v Kuvajtu. Jejím cílem bylo získat velkou část z devíti miliard dolarů, které letos pro region požaduje OSN. Asi 7,7 miliardy z této sumy by mělo jít různým agenturám světové organizace a 1,2 miliardy státům v regionu.

Největší příspěvek včera jménem Evropské unie slíbil předseda Evropské rady Donald Tusk, podle něhož dá letos osmadvacítka na pomoc Sýrii, Turecku, Jordánsku a Libanonu přes tři miliardy eur (více než 80 miliard korun). Spojené státy chtějí podle ministra zahraničí Johna Kerryho poskytnout kolem 900 milionů dolarů.

Ještě vyšší má být příspěvek Německa, jehož kancléřka Angela Merkelová hovořila o sumě 1,2 miliardy eur. Britský premiér David Cameron za svou vládu přislíbil 510 milionů liber (18 miliard korun). Oba státy zároveň slíbily miliardy i pro dalších několik let. Norsko pak počítá s příspěvkem 1,2 miliardy dolarů během čtyř let.

Česko chce letos Sýrii a okolním státům věnovat nejméně 170 milionů korun. Pokud se bude český rozpočet vyvíjet dobře, mohla by ale Praha podle premiéra Bohuslava Sobotky poskytnout více. Loni Česká republika slíbila 110 milionů korun a nakonec přispěla částkou 190 milionů korun.

„Budeme podporovat zlepšování života v uprchlických táborech, budeme podporovat možnosti vzdělávání pro syrské uprchlíky, jejich děti a budeme také pokračovat v programu nové elity pro Sýrii, tak aby syrští studenti mohli získat vysokoškolské vzdělání v České republice,“ nastínil Sobotka, kam české peníze půjdou. Na okraj konference se včera setkal s Tuskem a slovinským premiérem Mirem Cerarem.

Největší finanční náklady pětiletého syrského konfliktu nesou vedle samotných Syřanů okolní země. Turecký premiér Ahmet Davutoglu, jehož země hostí 2,5 milionu syrských uprchlíků, včera hovořil o nákladech ve výši desítek miliard dolarů ročně.

Vedle finančních příspěvků hledalo včera na sedm desítek světových politiků i další cesty, jak pomoci syrským uprchlíkům na Blízkém východě, kterých je v současnosti asi 4,4 milionu. Jedním z cílů je do konce příštího školního roku zajistit vzdělávání pro všech 1,4 milionu dětských uprchlíků ze Sýrie. Nyní jich do školy chodí jen polovina.

 

 

Zdroj: ČTK

Světoví politici uvolní Sýrii nejméně šest miliard dolarů Foto: Volodymyr Borodin / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.