Světové MMA velmi rychle roste. I Česko v něm má svoji vycházející hvězdu

MMA (Mixed Martial Arts neboli kombinovaná bojová umění) je nejrychleji rostoucím sportem na světě. Značka Ligy ultimátních zápasů (UFC) se loni prodala za 4 miliardy dolarů (100 miliard korun). „UFC lze nazvat americkou ligou snů,“ řekl na rádiu Zet dlouholetý amatérský reprezentant v kickboxu a promotér galavečerů bojových umění Petr Kareš. Právě v ní nyní sklízí úspěchy i vycházející česká hvězda Lucie Pudilová. Kareš doufá, že právě ona sport v Česku zviditelní a přinese i zájem o něj.

MMA v sobě spojuje techniky různých bojových umění jako například boxu, kickboxu, zápasu, judo, jiu-jitsu a mnoho dalších bez využití zbraní. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství a bojuje se ve více než třech pětiminutových kolech v osmihranné kleci zvané oktagon. „Žijeme ve složitém světě, který je bohužel plný konfliktů a často i násilí. Tato forma násilí (MMA) mi přijde zatím vůbec nejpřijatelnější,“ odpovídá Kareš na otázku, čím si vysvětluje rostoucí zájem o MMA ve světě.

I v Česku se tento sport dostává stále více do povědomí. Nedávno například proběhlo mistrovství České republiky. „Mistrovství je zaměřené na začínající zápasníky MMA. Snažíme se jim věnovat velkou pozornost a vytvořit jim podmínky pro to, aby mohli dál ve svých kariérách růst,“ řekl Kareš, který je také spoluvlastníkem XFN, cože je nová, profesionální a samofinancovaná liga MMA. Ta se přitom koná v neděli 25. června v hale Královka na pražské Letné.

Podle Kareše ale Česko ještě čeká na svou velkou světovou hvězdu v MMA. Mohla by jí přitom být Lucie Pudilová, která se probojovala do nejprestižnější ligy tohoto sportu UFC. O uplynulém víkendu v Singapuru Pudilová triumfovala v utkání s Jihokorejskou Ji Yeon Kimovou. Ta by mohla tomuto zatím malému sportu přinést pozornost a tedy i finance, kterých je nyní pro spoustu sportovních svazů v Česku nedostatek. Na to si v rozhovoru postěžoval i Kareš, který uvítal pondělní rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové. „Snad nebudu příliš drzý, když paní ministryni pogratuluji. Právě tato ministryně v českém sportu obecně napáchala tolik škody, jako žádný jiný ministr za 25 let před tím. Paní ministryně přišla s novým modelem financování sportu, na konci tohoto modelu je situace, kdy mnoho sportovních svazů je před krachem a český sport je téměř paralyzován a nemá finance na svůj běžný provoz,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s Petrem Karešem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Světové MMA velmi rychle roste. I Česko v něm má svoji vycházející hvězdu Foto: Facebook / XFN

reklama

Další články

  1. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

    Společnost ·

    Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

  2. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.