Světový den ledvin je letos zaměřen na obezitu, trpí jí 600 milionů lidí

Na dnešek připadá Světový den ledvin a jeho letošním tématem je obezita. Ta totiž značně zvyšuje riziko chronických onemocnění ledvin. Celosvětově trpí obezitou přes 600 milionů dospělých lidí, jak ukazují poslední průzkumy. Pohyb a zdravý jídelníček je tak podle přednosty kliniky nefrologie IKEM profesora Ondřeje Viklického nejúčinnější prevencí i proti chronickému onemocnění ledvin.

Proč je letošní světový den ledvin zaměřen právě na obezitu?

Ondřej Viklický: Obezita zvyšuje asi o 87 % riziko chronických onemocnění ledvin a je známým rizikovým faktorem pro vznik cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo ledvinových kamenů, které jsou velmi úzce spojeny s chronickým onemocněním ledvin. To je ten důvod. Bohužel také víme, že ve vyspělém světě přibývá obézních lidí. Je to celosvětová epidemie. Na celém světě je asi 600 milionů lidí, kteří jsou obézní.

Jak závažná jsou onemocnění ledvin a jak se projevují?

Ondřej Viklický: Chronická onemocnění ledvin postihují asi 10 procent obyvatel vyspělých zemí. Většina pacientů má sice nějakou formu chronického onemocnění, které není progresivní a pacienty příliš neohrožuje, nicméně víme dobře, že jedno promile obyvatelstva trpí progresivním onemocněním, které vede až k selháním ledvin, které by vedlo k smrti, pokud by nebylo léčeno dialyzačními metodami nebo transplantací ledvin. Je to celá šíře onemocnění.

Jak náročná je léčba v případě závažnějšího onemocnění ledvin?

Ondřej Viklický: Kdybychom řekli, jaké onemocnění opravdu léčíme, abychom zabránili progresi do selhání, tak jsou to takzvané chronické gromeluronefritidy, záněty ledvinných klubíček, ve kterých probíhá filtrace moči. Těchto pacientů se ročně v České republice bioptuje zhruba 600 nebo 700.
Pokud už ty ledviny selžou, tak mají před sebou pacienti dialýzu. V tuto chvíli je v České republice necelých 7 tisíc pacientů dialyzačními metodami. Naprostá většina hemodialýzou, kdy dochází do dialyzačního střediska třikrát týdně na 4 až 5 hodin plus doprava, takže je to velmi omezuje, nebo mají břišní dialýzu, to je necelých 7 procent pacientů. Při této dialýze si provádí výměny dialyzačního roztoku sami doma.

Ke kolika transplantací v průměru ročně dochází?

Ondřej Viklický: Transplantace ledvin je nejlepší metodou léčby pacientů s nezvratným selháním ledvin. V minulém roce bylo provedeno 458 transplantací ledvin, v IKEMu to bylo asi 60 procent z nich.

Když je řeč o transplantaci ledvin, jak náročná je léčba finančně?

Ondřej Viklický: Čísla víme. Dialýza stojí necelých 800 tisíc ročně. Úspěšná transplantace ledviny v prvním roce stojí podstatně méně, je to kolem půl milionu korun. Ty další roky stojí podstatně méně, pohybujeme se někde na čtvrt milionu korun. Je to významná ekonomická úspora nehledě na to, že pacient má úplně jinou kvalitu života a nesmíme zapomenout, že po transplantaci žije dvakrát déle. Samozřejmě ale existují i případy, kdy bojujeme o funkci transplantované ledviny, protože pacient má řadu rizik, kdy odhojuje tu ledvinu, a pak ta léčba stoupá.

Co dělat pro to, abychom měli ledviny zdravé.

Ondřej Viklický: Abychom se vrátili k tomu Světovému dni ledvin, tak ta prevence by měla spočívat v boji proti obezitě. Přizpůsobit jídelníček, omezit klasickou českou kuchyni, jíst hodně zeleniny a ovoce, masa a ryb, omezit sacharidy a tuky. To je takové hlavní poselství, jak bojovat proti obezitě, vysokému krevnímu tlaku a cukrovce, protože to jsou rizikové faktory i pro chronické onemocnění ledvin.

 

 

Celý rozhovor s přednostou kliniky nefrologie IKEM profesorem Ondřejem Viklickým si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Světový den ledvin je letos zaměřen na obezitu, trpí jí 600 milionů lidí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

    Byznys ·

    Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

  2. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.