Světová banka díky růstu cen ropy zlepšila výhled ruské ekonomiky

Světová banka (SB) zlepšila počáteční výhled na ruskou ekonomiku. Podle ní by měla letos klesnout o 2,7 procenta. Počátkem dubna přitom počítala s poklesem o 3,8 %. Za lepšími výhledy stojí oživení cen světové ropy, na jejímž vývozu je Rusko do značné míry závislé. Dalším důvodem je posílení rublu a zpomalení inflace. 

Po loňském propadu o zhruba 40 procent posílil kurz rublu vůči dolaru a zpomaluje se inflace.

Podle dnešních vládních údajů se meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v dubnu zrychlilo na 4,2 procenta z březnových 2,7 procenta. Ekonomiku od loňska podkopává výrazný pokles cen ropy na světových trzích a západní sankce kvůli postoji Moskvy v ukrajinské krizi.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev v dubnu odhadl, že za celý letošní rok zaznamená ruská ekonomika pokles o 2,8 procenta. Loni ještě Rusko vykázalo růst o 0,6 procenta. Ruská centrální banka odhadla v březnu tempo letošního poklesu HDP na 3,5 až čtyři procenta, plnohodnotné oživení lze podle ní čekat až v roce 2017.

Světová banka v dubnu předpověděla, že Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Vliv západních sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi totiž může přetrvávat ještě řadu let, zatímco ropa bude podle SB dál relativně levná.

 

Zdroj: ČTK

Světová banka díky růstu cen ropy zlepšila výhled ruské ekonomiky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.