Světlo má zásadní vliv na pracovní výkony, lidé si ale jeho význam moc neuvědomují

Světlo je klíčovým faktorem pro psychiku člověka a následně i pro jeho optimální pracovní výkony. Znalost vlivu světla na naše chování není ale mezi veřejností dostatečně znám. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který na žádost společnosti Halla provedla společnost Stem/Mark. Podle něj jsou zdravotní aspekty při výběru osvětlení až okrajovým kritériem. O tom, na co dbát při výběru osvětlení, hovořil na rádiu Zet předseda představenstva výrobce svítidel Halla Daniel Černý.

S umělým osvětlením se setkáváme denně doma i na pracovišti. I když jeho přítomnost a vliv na naše fungování jsou značné, málokdo tomu věnuje pozornost. Paradoxem je, že v domácnosti se o kvalitu osvětlení staráme dokonce ještě méně než na pracovišti. Více nás zajímá design a spotřeba. „Měli bychom se ale zaměřit zejména na světelný tok ze svítidla, tedy kolik světla z toho daného svítidla dostanu. To je ten kvantitativní parametr. Ten kvalitativní je zejména teplota chromatičnosti, což je laicky řečeno barva světla,“ řekl na rádiu Zet Černý.

Tyto parametry je pak možné sledovat u zářivek i ledkových žárovek. Podle Černého ale ne každý ví, jaký druh barvy a intenzity světla je vhodný pro jakou činnost. Klíčový je přitom účel osvětlovaného prostoru. „Pokud jde o odpočinkovou místnost, obývák, mělo by to být přímé rozptýlené osvětlení, žádné bodové zdroje, kde je vysoký kontrast jasů. Hladina osvětlenosti spíše nižší, teplota bílé barvy, spíše teplejší, to znamená do žlutého tónu,“ upřesnil Černý.

To ale už neplatí pro pracovny a jiné místnosti, kde provozujeme nějakou aktivitu. „Tam volím spíše vyšší hladinu osvětlenosti, protože tam vykonávám činnosti, které jsou náročnější na zrakový výkon. Volím studenější teplotu světla, protože je více stimulující a vybuzuje energii,“ řekl Černý a dodal, že to platí například i pro kuchyni.

 

Cena hraje prim

Z průzkumu agentury Stem/Mark také vyplynulo, že 85 procent Čechů nikdy nekoupilo svítidlo dražší než 5000 korun. To úplně neplatí pro zaměstnavatele, kteří jsou podle Černého často ochotni investovat více.Musí ale být přesvědčen o návratnosti této investice, tedy věří v lepší pracovní výkony svých zaměstnanců. „Problémem jsou kanceláře a administrativní budovy, kde svítidla nakupuje investor, který je neprovozuje, takže tam to hledisko návratnosti úspor jde úplně stranou a hlavní je pro něj pořizovací ceny,“ řekl Černý.

V mnohých státech Evropy je přitom světlo na pracovištích bráno s velkou vážností. Příkladem mohou být skandinávské země nebo Velká Británie. „Je úplně běžné, že v kancelářích jsou všude použité řídící systémy, které regulují hodnotu osvětlenosti podle venkovního osvětlení. Ve Skandinávii se objevují už běžně i osvětlovací soustavy, které mění barvu světla během dne v závislosti na denním osvětlení,“ uvedl Černý, který dodal, že toto nastavení je dáno hlavně tím, že je ve Švédsku nebo Norsku denního světla velký nedostatek.

 

 

Celý rozhovor s předsedou představenstva výrobce svítidel Halla Danielem Černým si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Světlo má zásadní vliv na pracovní výkony, lidé si ale jeho význam moc neuvědomují Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.