Svědectví z Dúmá prokazují, že došlo k chemickému útoku. Sýrie a Rusko odpovědnost odmítají

Syrský prezident Bašár Asad čelí mezinárodnímu pobouření za to, že se dopustil dalšího chemického útoku. Konkrétně pak šlo o útok mířící na obléhané předměstí Damašku město Dúmá. Dopustil se syrský režim chemického útoku proti civilnímu obyvatelstvu, mezi nimiž figurovaly i děti? Bezprostředně poté došlo k leteckému útoku na vojenskou leteckou základnu syrského letectva v Homsu. Spojené státy a Francie odpovědnost za útoky popírají. Podle serveru The Telegraph může za útokem stát Izrael. 

Vojenské letiště v Homsu se nachází poblíž starobylého města Palmýra. Letecké údery si vyžádaly smrt nejméně 14 lidí. Někteří pozorovatelé se podle zpravodajského portálu The Telegraph domnívají, že za tímto útokem stojí izraelská armáda. Izrael v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem tato slova odmítl komentovat.

Syrská státní média citovala zdroj z armády, podle kterého syrská protivzdušná obrana dokázala sestřelit osm raket mířících na základnu. Mnohé bezpečnostní zdroje přitom uvádějí, že jde o místo, odkud startují i ruská trysková letadla nasazená do akce proti rebelům, kteří jsou naopak proti syrskému režimu.

Tento úder přichází ve chvíli, kdy americká hlava státu Donald Trump varovala ruského prezidenta Vladimira Putina před tím, že za chemický útok ze strany syrské vlády tvrdě zaplatí. Útok chemickými zbraněmi ve městě Dúmá si vyžádal smrt 60 lidí, mezi nimiž figurovaly i děti. Přes 1000 lidí je zraněno. Agentura Reuters oznámila, že informace vyplývají ze zprávy Svazu zdravotnických a pomocných organizací.

Zdroj: YouTube / Al Jazeera English

Trump podle serveru The Telegraph uvedl, že za nedělním útokem je částečně „zodpovědný“ i právě ruský prezident Putin. Současný americký prezident rovněž nešetřil svého předchůdce Baracka Obamu. Ten byl podle jeho slov v reakci na syrské chemické útoky zdrženlivý. Poslední chemický útok zvýšil pravděpodobnost amerického útoku proti režimu syrského diktátora Bašára Asada. Donald Trump již schválil sérii náletů loni po podobném chemickém útoku.

V úterý zasedne Rada bezpečnosti OSN. Stane se tak poté, co Velká Británie, Francie, USA a šest dalších zemí vyzvaly k pohotovosti. Tlaku čelí britská premiérka Theresa Mayová, která by se podle The Telegraphu měla připojit k americkému vojenskému zásahu proti Asadovi.

Trump již v neděli večer hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Oba dva státníci slíbili součinnost v rámci protiúderu v reakci na chemický útok. Ten zároveň tvrdě odsoudili.

Nasazení chemických zbraní odsoudilo v pondělí i Německo. Tamní vláda se rovněž domnívá, že za útokem stojí režim syrského prezidenta Bašára Asada. Mluvčí vlády Steffen Seibert k tomu dodal, že zodpovědnost za neblahou situaci v zemi nese i Rusko společně s Íránem.

„Vidíme, že stejně jako před rokem v případě Chán Šajchún okolnosti ukazují na zodpovědnost Asadova režimu,“ řekl v pondělí podle ČTK Seibert.

Rusko, Írán a Sýrie jakékoli použití chemických zbraní popírají. Rusko naopak varuje před tím, že jakákoli vojenská odezva ze strany Západu bude „absolutně nepřijatelná“.

Záběry ze zasaženého města Dúmá nicméně dokazují, že šlo o chemický útok. Na videích a fotografiích Nechybějí těla dětí a dospělých. Oběti mají otevřené oči a z úst jim vytéká pěna. Mnoho lidí bylo během útoku v suterénu. Otázkou není, zdali došlo k chemickému útoku. Otázkou zůstává, kdo za útokem chemickými zbraněmi stál.

 

 

Zdroj: The Telegraph, Youradio News

Svědectví z Dúmá prokazují, že došlo k chemickému útoku. Sýrie a Rusko odpovědnost odmítají Foto: YouTube / Al Jazeera English

reklama

Další články

  1. Kdo bude platit hypotéku, až budete nemocní?

    Komerční sdělení ·

    Chytří lidé si před odjezdem na dovolenou v zahraničí sjednávají pojištění. Doma nás ale často nepálí starosti, co se stane, když nás skolí nemoc nebo utrpíme nějaký ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.