Svaz pilotů se nedohodl s vedením Lufthansy, hrozí dalšími stávkami

Vedení německé letecké společnosti Lufthansa se při jednáních nedohodlo s odborovým svazem pilotů Vereinigung Cockpit o nastavení důchodového programu. Vedení aerolinek ke změně postoje dosud nepřiměly stávky pilotů. Podle VC vedení německého dopravce konflikt neřeší, pouze jej eskaluje, a svaz proto počítá s dalšími stávkami.   

„Pro Vereinigung Cockpit je zřejmé, že vedení Lufthansy nehledá řešení, ale naopak konflikt ještě víc eskaluje, když navrhuje stále horší podmínky (pro piloty),“ uvedl odborový svaz.

„S okamžitou platností je proto třeba počítat s dalšími stávkami. Veřejnosti je vždy s předstihem oznámíme. Vereinigung cockpit lituje následků pro cestující, které zavinila neochota vedení Lufthansy hledat přijatelná řešení,“ doplnily odbory.

Největší německé aerolinky se zatím ke stanovisku odborové organizace pilotů nevyjádřily.

Piloti se s vedením Lufthansy dlouhodobě přou o důchodový program. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let; zdůvodňuje to tím, že si kvůli silné konkurenci nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

Svaz VC, který zastupuje 5400 z 9000 pilotů různých aerolinek ze skupiny Lufthansy, proti změně pravidel protestuje. V dubnu kvůli sporu odbory uspořádaly třídenní stávku, při níž bylo zrušeno 3800 letů. Protest tehdy postihl přes 400.000 cestujících a způsobil aerolinkám škody v řádu desítek milionů eur. Od konce srpna vyvolaly odbory několik vícehodinových stávek, zatím naposledy 10. září zastavili na osm hodin práci piloti letadel Lufthansy startujících nebo přistávajících v Mnichově.

Zdroj: ČTK

Svaz pilotů se nedohodl s vedením Lufthansy, hrozí dalšími stávkami Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.