Surf, golfové hole nebo domácí mazlíček. Jak postupovat při jejich letecké přepravě?

Loni bylo na Letišti Václava Havla odbaveno přes 15 milionů cestujících. Jejich počet přitom v posledních letech roste. Chystáte se i vy zvolit leteckou dopravu při své dovolené? Budete mít speciální zavazadla? Kateřina Pavlíková z Czech Airlines Handling poradila, na co myslet, než se vydáte na cestu.

Lidé podle Pavlíkové nejčastěji při cestování letadlem chybují v přepravě tekutin. Do příručního zavazadla mohou pouze v nádobách do 100 ml. "Za tekutinu je považována i řasenka nebo zubní pasta," upozorňuje Pavlíková. Nádoby s tekutinami nebo spreji musí být navíc uloženy do jednoho uzavíratelného a průhledného sáčku, který u bezpečnostní kontroly musí cestující vyložit do přepravky zvlášť. "Pořiďte si tedy takový sáček o objemu maximálně 1 litr a vše potřebné do něj umístěte už při balení doma. Ušetříte tím drahocenný čas na letišti," radí.
Během léta cestující často přepravují sportovní vybavení jako surfy, golfové hole nebo i jízdní kola. Ty se musí odbavit jako nadrozměrná zavazadla. "Kromě golfových holí musíte informovat leteckou společnost předem a nahlásit přesné rozměry, aerolinka totiž musí potvrdit, jestli se takové sportovní vybavení vůbec vejde do zavazadlového prostoru," říká Pavlíková. Za odbavení nadrozměrných zavazadel si přepravci účtují různé poplatky. Pokud si ale chcete na dovolenou vzít vlastní slunečník, tak ten v případě koupeného zájezdu s cestovní kanceláří můžete u charterových letů přepravovat většinou zdarma.
Zvláštní pravidla existují i při přepravě zvířat. "Standardně se mohou přepravovat psi, kočky, králíci, činčily a fretky, některé letecké společnosti povolují přepravovat i želvy a ptáky," říká Pavlíková. S sebou na palubu si můžete vzít mazlíčka do váhy 8 kg včetně přepravní schránky. Ta musí být podle Pavlíkové dostatečně velká, aby se zvíře mohlo ve schráně pohodlně otočit a postavit. "I v tomto případě je důležité informovat leteckou společnost předem a i tato přeprava je za poplatek, který se u každé aerolinky liší," dodala.
U přepravy zvířete v nákladovém prostoru letadla je pak nutné si konkrétní parametry včetně velikosti přepravky a celkové hmotnosti potvrdit s dopravcem. Asistenční psi pro cestující se zdravotním postižením jsou přepravování na palubě zdarma a bez schránky.
 
 
Další rady spojené s cestováním letadlem si můžete poslechnout v playeru výše.
 
Zdroj: Youradio News / Zet
 
 
 
 
Surf, golfové hole nebo domácí mazlíček. Jak postupovat při jejich letecké přepravě? Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rath je vinen, rozhodl podruhé soud

    Společnost ·

    Krajský soud v Praze podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest mu vyměřil stejný j…

  2. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

    Společnost ·

    Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.