Summit V4 se podle Orbána zaměří na regionální rozvojové banky

Předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny (V4) - Česka, Slovenska, Polska a Maďarska - na svém summitu 26. ledna v Budapešti se domluví na rámci a datu vytvoření regionální rozvojové banky. Veřejnoprávnímu rozhlasu to v pátek podle agentury MTI řekl předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Přitom rovněž ocenil Čínu, jež se hodlá podílet na financování programů ve střední Evropě.

Regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a jestliže je financování z evropských institucí, jako jsou rozvojové banky, nedostatečné nebo příliš drahé, střední Evropa musí hledat financování ze zdrojů mimo Evropu, uvedl Orbán.

V této souvislosti řekl, že Čína chce financovat rozvojové programy ve střední Evropě s lepšími podmínkami, než jsou ty evropské. „Čína není nebezpečí, ale příležitost,“ prohlásil.

Premiér v rozhovoru rovněž hovořil o připravovaném vládním návrhu balíčku zákonů přezdívaném „Stop Soros“, který je namířený proti skupinám údajně podporujícím nelegální imigranty. „Vytvoří se nová situace, kdy se všichni, včetně George Sorose, mohou rozhodnout, zda zastaví organizování a podporu ilegální migrace, nebo v tom budou dál pokračovat,“ řekl.

Budapešť považuje amerického finančníka maďarského původu George Sorose za podněcovatele migrace, která podle Orbána podkopává stabilitu Evropy. Soros toto obvinění odmítá.

Premiér prohlašuje, že jeho vláda chce zabránit tomu, aby se Maďarsko stalo cílovou destinací imigrantů, a snaží se překazit záměry „těch, kdo organizují a financují migraci“. Nové zákony podle něj mají „držet mimo zemi“ ty, kdo pokračují v podpoře ilegální migrace. Politika Maďarska se nemění: nebude přijímat migranty ani nikoho do země přesídlovat, zdůraznil.

Nevládní organizace, které podle vlády podporují nelegální imigraci, by se v případě schválení nových zákonů musely registrovat u soudů a musely by státu odvádět čtvrtinu finančních příspěvků od zahraničních dárců. Opatření by podle provládních médií mohla v konečném důsledku vést i k zákazu vstupu Sorose do Maďarska.

 

 

Zdroj: ČTK

Summit V4 se podle Orbána zaměří na regionální rozvojové banky Foto: Cylonphoto / Shutterstock.com: Viktor Orbán

reklama

Další články

  1. Alze předloni stoupl zisk na 644 milionů korun

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz v roce 2016 dosáhl zisku 644 milionů korun. Meziročně tak vzrostl o 13 %. Společnost vydělala víc než například obchodní řetězce Tesco…

  2. Čínská ekonomika loni zrychlila růst na 6,9 %

    Byznys ·

    Čína loni zaznamenala růst Hrubého domácího produktu o 6,9 %. Druhá největší ekonomika světa tak dosáhla prvního zrychlení celoročního růstu za sedm let a překonala ta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.