Summit EU bude řešit energetickou unii i prodloužení protiruských sankcí

Dnes začíná summit Evropské unie (EU), který bude patřit otázkám ohledně prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku.Premiéři a prezidenti osmadvacítky jednání dnes ale začnou diskusí o připravované energetické unii. V souvislosti s ní nečekají diplomaté větší problémy, plán totiž získal podporu členských států.    

Diskuse se zřejmě povede především okolo míry, do jaké bude moci Evropská komise nahlížet nejen do mezivládních dohod o dodávkách plynu, ale také do kontraktů soukromých společností.

Okolo možného prodloužení protiruských sankcí, zavedených kvůli ukrajinské krizi, bude podle všeho vášnivější debata. Bez prodloužení by hospodářská opatření skončila v červenci.

Prioritou je nyní pro EU prosazení únorové mírové dohody z Minsku. Proto chtějí politici, včetně předsedy Evropské rady Donalda Tuska, sankce jednoznačným způsobem spojit s jejím plněním.

Některé země si takové spojení představují jako okamžité prodloužení platnosti sankcí do konce roku, kdy by podle dohod z Minsku nejpozději měla Ukrajina opět převzít kontrolu nad úsekem hranice s Ruskem, který je dosud pod kontrolou proruských separatistů.

Jiné země ale dávají najevo, že na faktické prodloužení sankcí je čas ještě v červnu a nyní by se spokojily s politickou deklarací.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Summit EU bude řešit energetickou unii i prodloužení protiruských sankcí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.