Summit APEC se snažil podpořit Transpacifické partnerství, jeho budoucnost je nejistá

Vedoucí představitelé 21 zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) na konci víkendového summitu v Peru vyzvali k boji proti obchodnímu protekcionismu. Dále podpořili směřování 12 členů seskupení k obchodní dohodě zvané Transpacifické partnerství (TPP), jejíž budoucnost je po volbách v USA nejistá.

„Potvrzujeme svůj závazek zachovat otevřenost svých trhů a bojovat proti všem formám protekcionismu,“ uvádí se podle agentury Reuters v závěrečném prohlášení vrcholné schůzky v peruánské metropoli. Té se kromě jiných představitelů zúčastnili i prezidenti USA, Ruska a Číny.

Summitu podle médií dominovaly pochybnosti ohledně budoucnosti volného obchodu ve světě a konkrétně obavy o dohodu TPP, jejíž uskutečnění ohrožuje vítězství Donalda Trumpa v nedávných amerických prezidentských volbách. Trump tuto dohodu označil během předvolební kampaně za katastrofu a řekl, že ji nepodepíše.

Vedoucí politici některých zemí naznačili, že dohoda TPP by mohla pokračovat i bez Spojených států. Jiní však míní, že to bez opětného projednání celé dohody možné není. Jinou možností, kterou navrhl novozélandský premiér John Key, by byla kosmetická změna, která by Trumpovi umožnila dohodu podepsat bez ztráty tváře.

Čína, která signatářem TPP není, se na summitu snažila prosadit svou vizi takzvaného Regionálního všeobecného ekonomického partnerství (RCEP), které by nezahrnovalo americký kontinent. Obě dohody by se mohly stát cestami k široké regionální obchodní dohodě v Asii a zemích kolem Tichého oceánu, takzvané Zóně volného obchodu Asie a Tichomoří (FTAAP). Uvádí se v prohlášení APEC.

APEC konstatovala, že ve světě je patrná „rostoucí skepse vůči obchodu“ a že západní země se posunují k izolacionismu a protekcionismu. Podle prohlášení je to důsledek nerovného ekonomického růstu a rostoucí nerovnosti po finanční krizi z konce minulého desetiletí.

„Protekcionismus je ve skutečnosti odrazem nepříznivé ekonomické situace,“ řekl hostitel summitu, peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski. Podle něj je ale příliš brzy na to, aby se dala dohoda TPP odepsat.

Americký prezident Barack Obama na závěrečné tiskové konferenci dohodu TPP podpořil a řekl, že pokud se ji nepodaří naplnit, podkope to pozici USA v oblasti Asie a Tichomoří. Dodal, že signatáři TPP dali na summitu jasně najevo, že chtějí v realizaci dohody pokračovat i bez USA.

 

 

Zdroj: ČTK

Summit APEC se snažil podpořit Transpacifické partnerství, jeho budoucnost je nejistá Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

 1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

  Byznys ·

  Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

 2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 3. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.