Suchozemské diamantové doly vysychají. Pro nerost se bude muset pod moře

Analytici předpovídají, že třicítka hlavních suchozemských diamantových dolů dosáhne konce životnosti v roce 2030. Podle ředitele společnosti ALO diamonds Ivo Webera už jsou na souši jen tři menší naleziště, která se připravují pro nové doly. Budoucnost těžby diamantů tak bude tkvět pod mořskou hladinou. Nejslibnější jsou lokality u břehů africké Namibie nebo u Havajských ostrovů.

Těžaři připomínají, že před 10 lety těžili 30 % diamantů z moře a 70 % na souši. V budoucnu se tento poměr pravděpodobně výrazně obrátí. Podle Webera poskytuje málo prozkoumané mořské dno spoustu potenciálních nalezišť diamantů. „Velké těžařské společnosti už začaly prozkoumávat různé zajímavé lokality a například u pobřeží Namibie nebo poblíž Havajských ostrovů se nalézají ložiska, které představují velké množství diamantů, které by bylo možné vytěžit,“ uvedl na rádiu Zet.

Do roku 2030 se podle Webera bude ještě těžit z většinové části na suchu. Poté největší naleziště, která se nacházejí v Rusku, Botswaně, Kanadě nebo v Angole, dosáhnou své životnosti a poměr diamantů vytěžený ze suchozemských a podmořských dolů se může změnit.Zda se zvýší i počet diamantů zatím není jisté. „Problém je samozřejmě s tím, že když se těží pod mořem, tak je sice o něco jednodušší získávat surovinu, ale důležité jsou ekologické aspekty, které ovlivňují těžbu toho nerostu. Při takové těžbě se může výrazně narušit například ekosystém,“ uvedl Weber. Růst těžby z moře podle něj bude záviset i na ochotě jednotlivých států.

Poptávka po diamantech stále roste a Weber upozornil i na to, že nůžky mezi nabídkou a poptávkou se mohou začít výrazně rozevírat už po roce 2019.

Jak se těží na moři?

Těžba na moři je podle Webera mnohem méně nákladná, než ta suchozemská. Jen příprava nového suchozemského dolu například v Kanadě vyjde na 19 miliard korun.

I podmořská naleziště má mnohé přípravy, jako je vyhledání vhodné lokality. „Jsou to speciální geologické průzkumy, kdy se dělají různé sondáže, satelitní průzkumy. Je to specifická věc, která je každým rokem stále modernější, tudíž nalezení těch lokalit je stále větší,“ uvedl Weber. Tyto náklady se však nedají srovnat s těmi, které jsou třeba na suchozemské doly, kde tvoří největší položku těžké stroje a jejich lidská obsluha. „Podmořská těžba funguje tak, že jsou to moderní těžařské lodě, které odebírají sedimenty mořského dna a probíhá to v podstatě automatickým procesem. Je tam daleko jednoduší zpracování sedimentu, tudíž není třeba tolik lidí.“

 

 

Celý rozhovor s ředitelem společnosti ALO diamonds Ivo Weberem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Suchozemské diamantové doly vysychají. Pro nerost se bude muset pod moře Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.