Stávka trajektů v Řecku zřejmě ohrozí převoz uprchlíků

Stávka lodních trajektů v Řecku může narušit i převoz uprchlíků připlouvajících každý den po tisících ze sousedního Turecka. Jak v úterý informovala řecká média, místní odbory chtějí stávku prodloužit o dalších 48 hodin a zrušit doposud platnou výjimku pro transport běženců. Lodě zastavily plavbu na protest proti úsporným opatřením vlády, kterými je podmíněn už třetí záchranný program mezinárodní finanční pomoci zadlužené zemi.

Odbory chtějí zablokovat provoz mohutných trajektů Βlue Star Patmos, Eleftherios Venizelos a Τerra Jet, které už po mnoho týdnů převážejí v nájmu řeckých úřadů migranty z východoegejských řeckých ostrovů převážně do Atén. Odtud pak uprchlíci míří na sever po takzvané balkánské trase přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko převážně do Německa, případně do dalších západoevropských zemí.

Řecká vláda požaduje, aby lodě alespoň po dobu stávky sloužily běžencům alespoň jako dočasná ubytovací střediska vzhledem k naprostému nedostatku kapacit na pevnině.

Původní 48hodinová stávka končí dnes v 7:00 středoevropského času a další má bezprostředně navázat už se zablokováním zmíněných trajektů.

 

Zdroj: ČTK

Stávka trajektů v Řecku zřejmě ohrozí převoz uprchlíků Foto: Shestakoff / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.