Stávka strojvůdců Deutche Bahn zasáhne celé Německo

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili tříhodinovou stávku od dnešních 18:00 SELČ. Odborový svaz strojvůdců (GDL) chce protestní akcí přimět DB, aby přistoupila na zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby zaměstnanců. Podle GDL by stávka měla zasáhnout celé území Německa.

GDL, který zastupuje zhruba 20.000 strojvůdců DB, v tiskovém prohlášení označil protest za varovnou stávku, pro kterou schválně vybral čas mimo dopravní špičku. „Zvoleným časem stávky bere GDL ohled na mnoho lidí, kteří se z víkendu vracejí po železnici až během prvního pracovního dne. Zároveň myslíme i na lidi dojíždějící za prací během dne,“ uvedl odborový svaz dnes ráno v tiskovém prohlášení k vyhlášení stávky. „Naše první stávka by měla zasáhnout především nákladní dopravu, méně už cestující,“ doplnil GDL.

„Postup GDL je absolutně nepochopitelný. Od dnešního rána má GDL k dispozici novou nabídku kolektivní smlouvy, což jsme avizovali už o víkendu. Varovná stávka je proto úplně zbytečná,“ uvedl v tiskovém prohlášení Ulrich Weber z představenstva DB. Zároveň vyzval odboráře, aby stávku odvolali.

Zatím není jasné, jaké dopady by stávka měla na vnitroněmecký i mezinárodní provoz. "V případě stávky udělá DB vše pro to, aby byly dopady na zákazníky v nákladní i v osobní dopravě co nejmenší," uvedl pouze Weber.

Odbory požadují zvýšení mezd strojvůdců o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně. V současnosti se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36.000 a 46.000 eury (998.000 a 1,27 milionu korun) ročně. Strojvůdci u DB pracují 39 hodin týdně.

DB dosud odmítaly přistoupit na růst platů při zkrácení pracovní doby. Zdůrazňovaly přitom, že se mzdové ohodnocení strojvůdců musí vyvíjet stejně jako u ostatního železničního personálu, u kterého DB se zkracováním pracovního týdne nepočítají.

Zdroj: Zet

Stávka strojvůdců Deutche Bahn zasáhne celé Německo Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.