Stávka pilotů přerušila Lufthanse polovinu mezikontinentálních letů

Německé aerolinky Lufthansa dnes z důvodu stávky pilotů zrušily polovinu mezikontinentálních letů. Protest se dotkl i nákladního dopravce Lufthansa Cargo, podle vyjádření aerolinek ale žádný nákladní let odvolán nebyl. Na krátké a střední vzdálenosti létá Lufthansa po středeční stávce podle plánu, náhradní letový řád pro pátek, kdy piloti plánují další protest, chce zveřejnit později během dneška.

Z Německa dnes odstartuje pouze 42 z pravidelných 85 mezikontinentálních spojů Lufthansy. Ve stejném měřítku aerolinky ruší i zpáteční lety, aby mohl po stávce co nejrychleji obnovit běžný provoz. Cestujícím aerolinky nabízejí přeložení letu k jinému dopravci nebo na jiný termín, případně vrácení peněz za letenku.

Lufthansa rovněž připravuje náhradní letový řád pro páteční stávku pilotů u letů na evropských a vnitroněmeckých linkách. Ve středu obdobná protestní akce vedla ke zrušení 750 z 1400 plánovaných letů, což postihlo na 80 000 cestujících. Mezi zrušenými lety byly i čtyři páry spojů mezi Frankfurtem nad Mohanem a Prahou a jeden pár mezi Mnichovem a Prahou.

Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyhlásil současné stávky kvůli sporu o důchodový program, který se táhne už rok. Piloti požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici na 59 let. Zákonný důchodový věk v Německu je nyní 65 let, postupně by se měl zvýšit na 67 let.

Svaz VC nevylučuje ani další narychlo vyhlášené stávky. "Nemyslíme si, že bychom se někam posunuli, kdybychom jednali v rukavičkách," řekl mluvčí odborů Jörg Handwerg.

 

Zdroj: ČTK

Stávka pilotů přerušila Lufthanse polovinu mezikontinentálních letů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.