Studio Zet: Uživit se psaním je možné, ale je to boj, říká Formánek

Uživit se psaním románů v Česku lze v případě že „vás nenávidějí kritici, protože píšete moc knih a tím pádem jste pro ně pop kultura, řekl ve Studiu Zet cestovatel a spisovatel Josef Formánek.

Josef Formánek ve Studiu Zet hovořil o své poslední knize Syn větru a prsatý muž, která se mimo jiné zabývá dopadem globalizace na tradiční kultury, a kde popisuje své zkušenosti se šamanismem a obyvateli ostrova Siberut. Kniha volně navazuje na román Prsatý muž a zloděj příběhů. Formánek je také autorem knih Umřel jsem v sobotu, Mluviti pravdu a Létající jaguár, která aspiruje na zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejrychleji napsaná kniha.

Kniha Mluviti pravdu má být předlohou pro film režiséra Dana Svátka, který plánuje film natočit v mezinárodní koprodukci. Hlavní roli ve filmu přislíbil držitel Oscara, herec Christopher Plummer.

Formánek je společně s Miroslavem Urbánkem zakladatelem cestovatelského magazínu Koktejl. Téměř 30 let ho jako šéfredaktor vedl.

Autor také hovoří o své cestě ke spisovatelské dráze a o hledání dobrodružství. „Odešel jsem z Koktejlu také proto, že už jsem cítil vyhoření. Přestalo to pro mě být dobrodružstvím, věnoval jsem tomu méně pozornosti a časopis mi toho také méně dával,“ řekl.

„Podporuji granty na filmy a výtvarné umění, ale jsem radikálně proti grantům pro českou literaturu,“ řekl Formánek „My jako spisovatelé z toho nevidíme ani korunu. Všechny peníze jdou do literárních kritických časopisů.“

Studio Zet: Uživit se psaním je možné, ale je to boj, říká Formánek Foto: Zet

reklama

Další články

1. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

Byznys ·

Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

2. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

Byznys ·

Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.