Studio Zet: S Janem Budařem o strachu a sexu jako cestě k míru

Jan Budař, herec, hudebník a scénárista, je přesvědčen, že ukončení "stínové vlády žen skrze sexualitu" by pomohlo vytvořit světový mír. Přijetí sexuality jako posvátné a léčivé síly, při které bychom se vzdali monogamie, žárlivosti a závislosti, by nás zbavilo strachu a přivedlo k poznání, že jsme stejní a propojení.

Jan Budař, který je čtyřnásobným držitelem ocenění Český lev, se vedle herectví věnuje i hudbě. Hraje s kapelou Eliščin band a také v duu s kytaristou Romanem Jedličkou. Je znám především pro svou roli v kultovním filmu Nuda v Brně, kde je spoluautorem scénáře a kde ztvárnil roli nesmělého panice. Výrazné role měl také ve filmech Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Vratné lahve, Horem pádem či Václav.

„Světový mír by nastal tehdy, pokud bychom dokázali sexualitu vnímat jinak, než dosud - to znamená, že bychom připustili, že to je velmi posvátná a léčivá síla," řekl Budař ve Studiu Zet. „V praxi by to znamenalo, že by ženy začaly pomaličku přemýšlet nad tím, že by se vzdaly své tzv. stínové vlády" skrze sexualitu.

Lidé se podle Budaře sexualitou velmi často nechávají manipulovat a poutat. „Říká se tomu monogamní vztah," řekl. „Ten koncept, který se jeví navenek jako že funguje, ale funguje - co si budeme povídat - velmi diskutabilně, protože je velmi mnoho skrytých vtahů mezi námi."

Podle Budaře je doba zralá na to, aby společnost začala dosavadní vnímání sexuality přehodnocovat.

„Vyslovuji myšlenky, které si myslím by mohly vést k tomu, že bychom vnímali sebe sama víc jako bytosti, které jsou vzájemně naprosto propojené - tedy že by v tu chvíli neměly důvod zabíjet jedna druhou, zvlášt, když jsme jednoho druhu. Neboť bychom pochopili, že jsme skrze vztahy, sexualitu, i skrze vlastní strachy, zranitelnost, neustále velmi propojení."

Podle Jana Budaře jsou obavy a strachy všech lidí podobné. Všichni se bojí smrti, opuštění nebo toho, že nebudou milováni. „Ve vztazích se velmi konfrontujeme s tím, čeho se bojíme a potkáváme sebe sama v dětském věku,“ říká. „Děti v nás stále jsou, my jsme čas od času těmi dětmi.“

„Člověk musí znovu potkat své strachy a podívat se, čeho se vlastně bojí. Když se na to podívá, tak pak zjišťuje, že se není čeho bát,“ odpoveděl Budař na otázku, jak se strachu zbavovat. „Čím větší strach z něčeho máme, tím větší je potom úleva, že se nebylo čeho bát.“ Podle Budaře z toho vyplývá, že bychom se neměli obávat ani smrti.

Jan Budař také vydal v listopadu společně se svým dědečkem Antonínem Dočekalem knihu dvou pohádek, která se jmenuje Největší tajemství Leopolda Bumbáce & Pohádka z Pekla pod Sluncem.

„Můj dědeček je pravděpodobně jeden z nejstarších - ne li nejstarší - debutantů knižních u nás, protože mu je 94 let," řekl Budař o společném projektu. Knížku vydala Mlada fronta a obsahuje ilustrace Budařova dědečka a ilustrátora Davida Fišera.

Celý rozhovor s Janem Budařem je na https://www.youtube.com/watch?v=gQL-RUCUSkk

Zdroj: Zet

Studio Zet: S Janem Budařem o strachu a sexu jako cestě k míru Foto: Zet

reklama

Další články

 1. Thajská opozice vyhlásila bojkot únorových voleb

  Společnost ·

  Thajská opoziční Demokratická strana bude bojkotovat volby vyhlášené na 2. února. Thajští občané prý ztratili důvěru v současný politický systém. Krok nejstarší pol…

 2. České dráhy posílí před Vánocemi dálkové spoje

  Společnost ·

  České dráhy před vánočními svátky posílí kvůli očekávanému zájmu cestujících některé dálkové spoje. Nejvíce posilových vozů nasadí během dneška a víkendu na tratě m…

 3. S&P snížila rating EU o jeden stupeň

  Byznys ·

  Agentura Standard&Poor's snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden stupeň na AA+. Rozhodnutí přichází poté, co S&P v posledních …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.