Studio Zet: Na misích je občas třeba medicína našich dědečků, říká lékař

Tomáš Šebek je chirurg, který spolupracuje s humanitární organizací Lékaři bez hranic, poskytující zdravotnickou pomoc v krizových oblastech. Tato zkušenost je pro lékaře neocenitelná, říká ve Studiu Zet. V některých situacích je třeba použít „medicínu našich dědečků, kdy se chirurgie dělala pouze pomocí hlavy, rukou a rychlých rozhodnutí.“

„Dává mi to zkušenosti, které v Evropě nikdy nezískám - jako například válečnou medicínu,“ řekl lékař, který pomáhal na misích Lékařů bez hranic na Haiti a v Afghánistánu. „Ne všechny zkušenosti jsou přenositelné do mé praxe, ale určitě mě to jako lékaře obohatí."

Krédem organizace Lékaři bez hranic je být iniciativou zcela apolitickou a nestrannou. Financována je výhradně soukromými dárci. Organizace se tak nespojuje s žádnou vládní organizací nebo vojenskou silou. „Jsme zcela nezávislí a na tom budujeme celý systém naší bezpečnosti,“ řekl Šebek.

Platy dobrovolníků jsou podle Šebka symbolické a pokrývají jen to nejnutnější, jako například ubytování lékaře v domovské zemi.

„Do projektů se snažíme postupně zapojovat místní personál. V řádu několika měsíců až let se je snažíme vyškolit tak, abychom jim mohli projekt včetně vybavení předat," říká Šebek. "Když někde začneme projekt, tak se snažíme co nejdříve oslovit místní zdravotníky a postupně zapojit i další jako logistiky, administrátory a jiné."

Šebkova kniha „Mise Haiti – 5 měsíců s Lékaři bez hranic“ vychází v pondělí 16. prosince. Výběr z blogů z haitské mise vydalo nakladatelství Mladá Fronta.

http://www.youtube.com/watch?v=NJLnKqwkCYo&feature=youtu.be

Zdroj: Zet

Studio Zet: Na misích je občas třeba medicína našich dědečků, říká lékař Foto: Zet

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.