Studentské volby probíhají v plném proudu, kdo je jejich favoritem?

Ve středu vyvrcholí Studentské volby. Na středních školách odstartoval v úterý již jejich sedmí ročník. Den před tím se uskutečnila předvolební debata. Ta mohla trochu napovědět o tom, jak volby mohou dopadnout. Více se dočtete v novém článku.

„Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“ řekl cíle projektu ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota.

Největší zájem o volby projevily již tradičně gymnázia. Přihlásilo se jich do nich 167. Nejmenší zájem je na druhé straně ze strany středních odborných učilišť (39 přihlášek). Organizaci voleb na školách má na starosti tříčlenná volební komise, jež je složená z řad studentů pod supervizí pedagoga. Voleb se mohou zúčastnit studenti starší patnácti let.

Zdroj: JSNŠ

Volby nemohou být bez debat politiků. Z toho důvodu se i v rámci letošních Studentských voleb uskutečnila v Kině 35 Francouzského institutu v Praze předvolební debata. Tu moderoval redaktor Českého rozhlasu Jan Bumba.

Samotní studenti si na základě seznamu volebních kandidátek zvolili debatující zástupce politických stran. Zúčastnil se jí tak například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO 2011), předseda pražské ODS Filip Humplík, místopředseda Pirátské strany Jakub Michálek a poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09). Svou účast rovněž přislíbil zástupce ČSSD Petr Dolínek. Ten bohužel nakonec nepřišel.

Na debatu dorazilo 179 žáků z pražských středních škol. Po debatě mohli dát svůj hlas osobě, která je nejvíce oslovila. Hlasovací lístek pak odevzdalo 39 % diváků. Největší počet hlasů získal Jakub Michálek z Pirátské strany (40 hlasů – 58 %). Za ním pak figuroval Filip Humplík z ODS (15 hlasů – 22 %). Na předposledním místě skončil Karel Schwarzenberg z TOP 09 (11 hlasů – 16 %) a poslední místo patří Robertu Pelikánovi z hnutí ANO (3 hlasy – 4 %).

Ve Studentských volbách v roce 2013 by studenti do Poslanecké sněmovny zvolili TOP 09, když pro ni hlasovalo 9000 jedinců. Na druhém místě v těsném závěsu skončila Česká pirátská strana s 8 961 dosaženými hlasy. Na třetím místě pak skončilo hnutí ANO (4796 hlasů), na čtvrtém ČSSD (4051 hlasů). Páté místo trochu s překvapením patřilo Dělnické straně sociální spravedlnosti (3614 hlasů). Přes pět procent se ještě dostalo ODS s 3129 obdrženými hlasy. 

Posledních Studentských voleb do parlamentu ČR se zúčastnilo 434 škol. U těch letošních přislíbilo účast oproti tomu 294 středních škol po celé České republice.

Zdroj: JSNŠ

Proč právě Studentské volby? „Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky,“ uvádí se na webu Jednoho světa na školách (JSNŠ).

Studentské volby podle JSNŠ představují specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Politici, média ani široká veřejnost by pak tyto výsledky neměly přeceňovat ani přehlížet. 

 

Zdroj: Zet

Studentské volby probíhají v plném proudu, kdo je jejich favoritem? Foto: JSNŠ

reklama

Další články

  1. Gazprom zvýšil o 11 % dodávky plynu do Evropy

    Byznys ·

    Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupl o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. V pondělí o tom podle agen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.