Státy stavící se proti přerozdělování uprchlíků oslabují podle Schulze EU

Státy, které jsou proti přerozdělování uprchlíků, oslabují podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze Evropskou unii. Schulz to řekl včera v Bruselu novinářům a dodal, že kvóty jsou důležité, protože jsou jediným mechanismem pro vypořádání se s uprchlickou krizí. 

„Neúčastnit se tohoto systému je podle mne špatná reakce,“ řekl Schulz. Imigrační krize podle něj vyžaduje společné evropské řešení a EU by se měla nyní zaměřit na ochranu vnějších hranic a na redistribuci uprchlíků z registračních středisek (hotspotů).

Slovensko povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků v EU napadlo u Soudního dvora EU, žalobu proti kvótám podalo také Maďarsko. Česko, které při hlasování ministrů vnitra členských států EU o zavedení povinných kvót na přemístění uprchlíků bylo rovněž proti, vůči tomuto rozhodnutí nehodlá podnikat právní kroky.

Takzvaný mini-Schengen by byl podle Schulze rizikem pro budoucnost Evropské unie. „Znovuzavedení systematických kontrol na hranicích nebo vyloučení některých zemí ze Schengenu by nebylo příliš smysluplné,“ dodal předseda EP.

Klíčová je podle něj rovněž otázka bezpečnosti. „Parlament vyzval jednotlivé země, aby co nejvíce spolupracovaly při výměně informací o teroristických hrozbách a aby ostatním zemím nebránily v přístupu k tomu, co vědí. Shromažďování dat je jedna věc a výměna druhá,“ podotkl Schulz.

Schulz dále v rozhovoru pro německý deník Die Welt uvedl, že žádná země nemůže zvládnout sama výzvu, jakou je migrační krize. Jedinou možností je podle něj spolupracovat v rámci Evropské unie. Té podle Schulze hrozí rozpad a její zastánci musí bojovat, aby ji udrželi. Nebezpečím je podle předsedy EP především vzestup populismu a nacionalistické reakce na migrační krizi.

„Evropská unie je v nebezpečí. Nikdo nemůže říct, zda bude existovat v této formě i za deset let,“ uvedl Schulz. „Pokud ji chceme, musíme za ni velmi tvrdě bojovat,“ dodal.

Evropská unie však podle Schulze není jedinou alternativou, další možností je ale Evropa, v níž převládne nacionalismus, hranice a zdi. „To by bylo hrozné, neboť taková Evropa vedla náš kontinent opakovaně do katastrofy,“ dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Státy stavící se proti přerozdělování uprchlíků oslabují podle Schulze EU Foto: Inna Sokolovska / Shutterstock.com: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.