Státní pojišťovna Egap loni vymohla rekordní dluhy v hodnotě 1,1 miliardy korun

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) loni vymohla pohledávky za rekordních 1,132 miliardy korun. Ve středu o tom informoval deník Lidové noviny (LN). Loňský objem splacených dluhů dosahuje zhruba na dvakrát větší hodnotu než za rok 2015, kdy EGAP vymohla jen 562 milionů. 

EGAP se zaměřuje na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu z Česka. Loňské celkové výsledky hospodaření EGAP zatím neoznámila, v roce 2015 vykázala ztrátu 5,45 miliardy korun.

Loni EGAP vymohla podle předsedy představenstva společnosti Jana Procházky pohledávky z 11 zemí. Největší byla částka splacená Kubou, která uhradila všechny staré dluhy - celkem za 517,3 milionu korun, což podle Procházky oživilo spolupráci Česka s Kubou.

Další stamilionové částky EGAP získala ze Slovenska a Íránu. Splacené slovenské dluhy dosáhly 282,4 milionu a íránské 193,9 milionu. Vymožené pohledávky z ostatních zemí se již pohybovaly většinou v řádu desítek či jednotek milionů korun. Nejméně vymohla státní pojišťovna z Číny, a to 0,3 milionu.

 

Zdroj: ČTK

Státní pojišťovna Egap loni vymohla rekordní dluhy v hodnotě 1,1 miliardy korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.